Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / «Απέδρασε» στην παράταση από τη Λάρισα ο ΠΑΟΚ!

«Απέδρασε» στην παράταση από τη Λάρισα ο ΠΑΟΚ!

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον… τοίχο στην παράταση, με τους Γκρίφιν και Τέρνερ ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή και νίκησε 91-88 τη Λάρισα, ανεβαίνοντας στο 7-7 στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, η ομάδα της Θεσσαλίας έπεσε στο 4-11.

Μάλιστα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε την ευκαιρία να πάρει το φύλλο στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Λοβ αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +6 (86-80) στα μισά, με την ομάδα του Λυκογιάννη να απαντά με ένα επιμέρους σκορ 3-11 μέχρι τη λήξη.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τέρνερ με 18 πόντους, ενώ εξαιρετικό ντεμπούτο για τον Κάρτερ, ο οποίος πρόσθεσε 17π. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Γκρίφιν, ο οποίος είχε 13π. και 11 ασίστ.

Από τη Λάρισα, που είχε 15/34 τρίποντα, έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια ο Σμιθ με 27 πόντους.

Το ματς

Δυνατό ξεκίνημα, ειδικά από την περιφέρεια, για τη Λάρισα, με αποτέλεσμα να πάει στο +8 (17-9), στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Μαργαρίτης έδωσε κάποιες λύσεις στον ΠΑΟΚ, ωστόσο δεν είχε το… αντίδοτο στην άμυνα για τους Ρας και Σμιθ και έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +12 (26-14).

Με αισθητά βελτιωμένη άμυνα και καλύτερες επιλογές στην επίθεση με Τέρνερ και Κάρτερ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 3-11 και πλησίασαν στο -4 (29-25), στο 14’. Η αντίδραση της Λάρισας ήρθε με τα τρίποντα του Μπράουν για το +7 (38-31), με τους Κάρτερ και Κακλαμανάκη να μειώνουν στον πόντο (38-37), στο 19’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, ο Παπαδάκης «ξεκόλλησε» την ομάδα του Παπανικολόπουλου και εκείνη πήγε στα αποδυτήρια με το +5 (43-38).

Με τον «ζεστό» Κάρτερ, ο ΠΑΟΚ μπήκε με ένα 6-0 και πέρασε μπροστά (43-44) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Ο Σμιθ απάντησε για τη Λάρισα και εκείνη πήρε το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε (55-51), μέχρι το 28’. Οι Κάρτερ και Γκρίφιν έκαναν ένα 5-0 για τον «Δικέφαλο του Βορρά», αλλά ο Γουόσπαν διαμόρφωσε στο τέλος το 57-56 της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (58-60) με τον Τέρνερ στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Λοβ να παίρνει την σκυτάλη στη συνέχεια και να τους πηγαίνει στο +4 (67-71), στο 36’. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και με τους Κώττα και Σμιθ ισοφάρισαν (75-75), στο 39’. Ακολούθησαν τρίποντα από Μπιτς και Σμιθ για τη νέα ισοπαλία (78-78) στα 26,4’’ πριν τη λήξη, με τον Λοβ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση και το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Με τους Ουάσινγκτον και Μπράουν, η Λάρισα πήγε στο +6 (86-80) στα μισά του έξτρα πεντάλεπτου. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή με τα μεγάλα καλάθια των Γκρίφιν και Τέρνερ (86-87), στο 44’. Στην επόμενη επίθεση, ο Σμιθ αστόχησε έξω από τα 6,75μ. (με υποψία φάουλ), με τις 2/2 βολές του Γκρίφιν να κάνουν το 86-89, στα 19’’ πριν τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, το ματς πήγε στη… ρουλέτα των βολών, με τον ΠΑΟΚ να είχε το προβάδισμα και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 88-91.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78 κ.δ., 88-91 παρ.