Home / Βόλεϊ / Ήττα στην πρεμιέρα για Αρβανίτη, Καραγκούνη

Ήττα στην πρεμιέρα για Αρβανίτη, Καραγκούνη

Κόντρα στο Νο7 του ταμπλό, τις Αυστραλέζες Κλάνσι, Αρτάτσο Ντελ Σολάρ, στην πρεμιέρα του τετράστερου τουρνουά μπιτς βόλεϊ του Γκστάαντ, Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και έχασαν 1-2 σετ (18-21, 24-22, 12-15), «πληρώνοντας» ένα κακό διάστημα στο τρίτο σετ.

Στο πρώτο σετ, οι Αυστραλέζες είχαν αρχικά το προβάδισμα (7-5, 11-10), όμως η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 16-14, αλλά εκεί δέχτηκε ένα σερί 4-0 και δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά.

Στο δεύτερο σετ, Κλάνσι και Ντελ Σολάρ ξέφυγαν με 9-6, αλλά έγινε το 9-9 και το 9-11, για να φτάσουμε στο 16-18. Οι Αυστραλέζες έφτασαν σε ματς μπολ (20-19, 21-20), αλλά η άμυνα της Αρβανίτη και η δική της επίθεση έφεραν το 21-21 για να προηγηθεί η ελληνική ομάδα με λάθος των αντιπάλων και τελικά το σετ «έκλεισε» στο 22-24 με το μπλοκ της Καραγκούνη.

Στο τάι μπρέικ, με άσο της Καραγκούνη η Ελλάδα προηγήθηκε 4-2, όμως, στη συνέχεια, «κόλλησε» επιθετικά και το σκορ έγινε 7-4 και 10-5, η Εθνική μείωσε σε 10-9, όμως το 11-10 έγινε 13-10 και φτάσαμε στο 15-12.

Την Πέμπτη, οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στα «νοκ άουτ» παιχνίδια κόντρα στις Καναδέζες Μέγκαν, Νικόλ.