Home / Μπάσκετ / Euroleague / Ήττα με… κέρδη του ΟΣΦΠ στη Μόσχα, 90-86 από την ΤΣΣΚΑ

Ήττα με… κέρδη του ΟΣΦΠ στη Μόσχα, 90-86 από την ΤΣΣΚΑ

Απλώς ο τελευταίος σταθμός στην κανονική περίοδο της Euroleague πριν την επιστροφή στα πλέι οφ μετά από απουσία ενός χρόνου και μάλιστα με πλεονέκτημα έδρας ήταν για τον Ολυμπιακό η Μόσχα. Αν και αδιάφορος βαθμολογικά ο αγώνας και για τις δύο ομάδες, στο πλαίσιο της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής, επεφύλασσε «μάχη» στο τέλος, αφού καμία από τις ομάδες δεν ήθελε να αποχαιρετήσει με αρνητικό αποτέλεσμα την πρώτη φάση.

Η δεύτερη ΤΣΣΚΑ Μόσχας (22-8) επικράτησε, 90-86, του τρίτου Ολυμπιακού (19-11), ο οποίος επέστρεψε από το -14 (43-29, 2:43΄΄ πριν το ημίχρονο), ισοφάρισε σε 81-81 με τρίποντο του Παπαπέτρου, ο οποίος μείωσε και σε 84-80 με νέο σουτ τριών πόντων.

Αυτός «μείωσε» εκ νέου και σε 88-86 στα 22 δεύτερα, αλλά ο Χίγκις με 2/2 βολές, μετά το 5ο φάουλ του Σπανούλη (16π., 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη) έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 2/2 βολές. Ο Παπανικολάου (13π., 4ρ., 3ασ., 1κλ.) αστόχησε έξω από τα 6.75, ο Παπαπέτρου (16π., πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε του χατίρι, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Κάιλ Χάινς να μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ και παράλληλα να ακούγεται η κόρνα της λήξης.

Ο Γιώργος Πρίντεζης είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 12π., 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από την ΤΣΣΚΑ, οι Μίλος Τεόντοσιτς και Νάντο ντε Κολό είχαν από 23 πόντους (με 4 και 6 ασίστ αντίστοιχα), αλλά ο Τεόντοσιτς υπέπεσε και σε 8 λάθη!

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξασφαλίσει ήδη από την 28η αγωνιστική την 3η θέση, ενώ από χθες (6/4) γνωρίζουν και την αντίπαλό τους στα πλέι οφ που δεν θα είναι άλλη από την Αναντολού Εφές. Αν όλα πάνε καλά για την ομάδα του Πειραιά και προκριθούν στο φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης, τότε στον ημιτελικό θα συναντήσουν το νικητή του ζευγαριού ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μπασκόνια.

Χωρίς τους Ματ Λοτζέσκι και Ερικ Γκριν που έμειναν στην Αθήνα αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός, με τον πρώτο να χάνει τους πρώτους αγώνες της προημιτελικής φάσης με την Εφές και τον δεύτερο να επιστρέφει απέναντι στον Προμηθέα, την ερχόμενη Δευτέρα (10/4).

Με τους Βορόντσεβιτς, Χάινς στη ρακέτα και τον Μίλος Τεόντοσιτς να σκοράρει από την περιφέρεια, η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με +9, 17-8, αλλά και 22-13. Ο Ολυμπιακός στηρίχτηκε στους Μάντζαρη, Πρίντεζη σε αυτό το διάστημα, με τον Παπαπέτρου να αγωνίζεται στο «3», τον Μπιρτς να έχει πρόβλημα απέναντι στοςυ ψηλούς της ρωσικής ομάδας και τον Σπανούλη να έχει χαμηλή παραγωγή. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 25-15 διαμόρφωσε ο Κώστας Παπανικολάου.

Οι δύο προπονητές, Ιτούδης και Σφαιρόπουλος, δοκίμασαν σχήματα στη 2η περίοδο, με τον Ολυμπιακό να βλέπει την αντίπαλο να ξεφεύγει και με +14, 43-29, 2:43΄΄ πριν το ημίχρονο, με τον Νάντο ντε Κολό να φτάνει τους 14 προσωπικούς πόντους (είχε και 3 ασίστ). Οι Ρώσοι είχαν 12/13 βολές σε αυτό το πρώτο μέρος έναντι 6/7 του πρωταθλητή Ελλάδας, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες σε δίποντα και ριμπάουντ, αλλά να έχουν υψηλό αριθμό λαθών.

Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, έκλεψε μπάλες εν συνεχεία και είδε τον Σπανούλη να έχει πιο ενεργό ρόλο: Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» έφτασε τους 8 πόντους, με 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ 8 πόντου μετρούσε και ο Μάντζαρης, 7 ο Παπανικολάου και 6 ο Πρίντεζης με 5 ριμπάουντ, στο 47-37 του ημιχρόνου, υπέρ των γηπεδούχων.

Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 55-52 (από τρίποντα των Παπαπέτρου, Σπανούλη και ωραίες ενέργειες του Πρίντεζη), αλλά και σε 59-54 (έφτασε τους 14 πόντους ο Σπανούλης). Ένα τρίποντο του Νικίτα Κουρμπάνο και 5 σερί πόντοι του Γάλλου διεθνή γκαρντ της ΤΣΣΚΑ, Νάντο ντε Κολό επέτρεψαν στη ρωσική ομάδα, να ξεφύγει εκ νέου, 65-56 ενώ με το 2ο εύστοχο τρίποντό του, ο Ιωάννης Παπαπέτρου «έγραψε» το 67-59.

Αγραβάνης και Παπανικολάου πέτυχαν τους 4 τελευταίους πόντους του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο, 71-63, με την ΤΣΣΚΑ να μην έχει χάσει ποτέ το προβάδισμα από το τζάμπολ. Ο Ολυμπιακός δεν προσπέρασε ούτε στην 4η περίοδο, μείωσε πάντως στο καλάθι, 71-69, με 2/2 βολές από τον Κώστα Παπανικολάου, στο 33ο λεπτό. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν άφηναν το παιχνίδι, έδειχναν διάθεση να διεκδικήσουν μία νίκη γοήτρου, 74-71 και 76-73, αλλά την κρίσιμη στιγμή οι παίκτες της πρωταθλήτριας Ευρώπης είχαν την απάντηση.

Ο Ααρον Τζάκσον έβαλε την «υπογραφή» του στο 79-74, ο Σπανούλης έφτασε τους 16 προσωπικούς πόντους, 79-76, αλλά ο Τεόντοσιτς από τη γραμμή των βολών φώναξε «παρών» για την ΤΣΣΚΑ, 81-76. Ο αθλητικός εγωισμός των παικτών του Ολυμπιακού «διψούσε» για μία 20η νίκη, με το 81-81, να αποτελεί την πρώτη ισοφάριση (1:28΄΄ πριν τη λήξη), μετά από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Πρίντεζη, αλλά και τρίποντο του Παπαπέτρου.

Όμως, με εναπομείναντα χρόνο 34΄΄, η ΤΣΣΚΑ είχε ξεφύγει εκ νέου, 86-81, με 3 πόντους του Τεόντοσιτς και 2 του Κόρι Χίγκινς. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στο τέλος, για μια νίκη γοήτρου, με την ΤΣΣΚΑ να χαμογελά τελευταία.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πατέρνικο (Ιταλία), Χιμένεθ (Ισπανία)

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 47-37, 71-63, 90-86