Home / Ομάδες / Ήττα η Νάπολι, θρίαμβος της Ρόμα, σοκ για Ίντερ

Ήττα η Νάπολι, θρίαμβος της Ρόμα, σοκ για Ίντερ

Στο Campionato…

Aθήνα
«Αγκαλιά» με τον τίτλο στη Serie A βρίσκεται η Γιουβέντους, επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος. Η βασική διεκδικήτρια του τίτλου, Νάπολι, υπέστη ήττα σοκ στο «Φρίουλι» από την Ουντινέζε με 1-3 και η «μεγάλη κυρία» ξέφυγε με 6 βαθμούς στην κατάταξη, αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα για να κόψει πρώτη νήμα κι εφέτος.

Οι γηπεδούχοι, που είχαν μεγάλη ανάγκη τους βαθμούς, πήραν βαθιά ανάσα στη μάχη που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού και, πλέον, κρατούν την τύχη στα χέρια τους.

Ο Ορέστης Καρνέζης ήταν σε ένα ακόμη ματς ο βασικός πορτιέρε της Ουντινέζε, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 75΄ μετά την αποβολή του Ιγκουαΐν με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Ουντινέζε είχε και χαμένο πέναλτι με τον Φερνάντες στο 25΄, ένα λεπτό μετά την ισοφάριση των «παρτενοπέι».

Το «αιώνιο» ντέρμπι της Ρώμης ανέδειξε μεγάλη νικήτρια τη Ρόμα, με 4-1 επί της «συμπολίτισσας, Λάτσιο στο «Ολίμπικο». Δεν χάνει με τίποτα την απευθείας έξοδο στο Champions League η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, η οποία ήταν σοβαρή σε όλη τη διάρκεια του ματς (ο Μανωλάς έπαιξε και στα 90 λεπτά) και σε συνδυασμό με την «γκέλα» της Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι» (1-1 με τη Σαμπντόρια) ξέφυγε 7 βαθμούς από τους «βιόλα» και ουσιαστικά εξασφάλισε την 3η θέση επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Την παραμονή της στην κορυφαία κατηγορία εξασφάλισε, ουσιαστικά, η Αταλάντα μετά το «τρίποντο» επί της Μίλαν, όπως και η Τζέονα που συνέτριψε με 4-0 την Φροζινόνε, που παραμένει σε δυσχερή θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Ήττα – σοκ στο γήπεδό της γνώρισε η Ίντερ από την Τορίνο με 2-1. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι προηγήθηκε στο «Σαν Σίρο» με πέναλτι του Ικάρντι αλλά στο τέλος δεν κατόρθωσε να πάρει ούτε το βαθμό, έχοντας βέβαια ως ισχυρή δικαιολογία ότι τελείωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες, μετά τις αποβολές των Μιράντα στο 57ο και Ναγκατόμο στο 73ο λεπτό.