Home / Μπάσκετ / Euroleague / Έραψε κοστούμι στην ΤΣΣΚΑ η εντυπωσιακή Αρμάνι

Έραψε κοστούμι στην ΤΣΣΚΑ η εντυπωσιακή Αρμάνι

Ικανή για μεγάλα πράγματα έδειξε στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας η Αρμάνι. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησε της ΤΣΣΚΑ και επικράτησε 84-74 στο Μιλάνο. Κορυφαίος για τους νικητές ο Σαβόν Σιλντς με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, εξαιρετικός και ο Νικολό Μέλι με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου σε 12:35 είχε 2 πόντους (1/4 δίποντα), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη. Διασώθηκε ο Ίφε Λούντμπεργκ με 13 πόντους. 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ για την ΤΣΣΚΑ, που είδε τον Νίκολα Μιλουτίνοφ στο πρώτο του ματς στην Ευρωλίγκα από τον Ιανουάριο να αποχωρεί με πιθανό σοβαρό τραυματισμό. Μόλις 45 πόντους πέτυχε από τη δεύτερη περίοδο και μετά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Το σοκ στο δίλεπτο από τον τραυματισμό του Μιλουτίνοφ στο γόνατο από επικίνδυνη βουτιά του Ντατόμε στα πόδια του δεν επηρέασε την ΤΣΣΚΑ. Με απρόσμενο πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Κουρμπάνοφ κυριάρχησε φτάνοντας λίγο πριν βγει το δεκάλεπτο και σε διψήφια διαφορά, 19-29. Η Αρμάνι αντέδρασε με τον Γκραντ να αλλάζει το ρυθμό από τον πάγκο και με τους Ροντρίγκεθ και Χολ μέσα σε ένα πεντάλεπτο πέρασε μπροστά, 36-34. Ο Κλάιμπερν, πάντως, φρόντισε να οδηγήσει την ομάδα του ως το ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (44-45).

Η άμυνα των γηπεδούχων τσάκιζε κόκκαλα στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Μέλι, Σιλντς και Χάινς να προσφέρουν σκορ, το Μιλάνο έφτασε και στο +5 (62-57), ενώ ο χρήσιμος Ρίτσι οδήγησε την ομάδα του και στο +9 (68-59), με έξι λεπτά να απομένουν. Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε σπασμωδικά, δεν απείλησε ποτέ ξανά και η Αρμάνι έφτασε και στο +13 με τρίποντο του Ροντρίγκεθ (81-68) λίγο πριν το τελικό 84-74.

Δεκάλεπτα: 21-29, 44-45, 62-59, 84-74