Home / Μπάσκετ / Ένας ΠΑΟ από άλλο… πλανήτη, «εξαφάνισε» τον Αρη σε 5 λεπτά

Ένας ΠΑΟ από άλλο… πλανήτη, «εξαφάνισε» τον Αρη σε 5 λεπτά

Aθήνα
Το εντυπωσιακό ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όπου το 38-37 στο 20′ μετατράπηκε σε 62-42 (με ένα επί μέρους σερί 24-5) στο 25′, προσγείωσε ανώμαλα τον Άρη στον στο παρκέ του ΟΑΚΑ και έτσι, το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ανήκει δικαιωματικά στους «πράσινους» που επιβλήθηκαν με 90-69.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο όταν και είχαν καταφέρει να απαντήσουν σχεδόν σε κάθε καλάθι του «τριφυλλιού». Στην επανάληψη, όμως, το σκηνικό άλλαξε με το… τέλειο 3ο δεκάλεπτο από τους γηπεδούχους που ξεσήκωσαν το κοινό τους με εκπληκτικές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση, καταφέρνοντας να εξαφανίσουν τον Άρη.

Πλέον ο Παναθηναϊκός που θα παίξει για 22η φορά στην Ιστορία του σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας διεκδικώντας το 17ο τρόπαιό του, θα μάθει τον αντίπαλό του από τον έτερο ημιτελικό της Δευτέρας ανάμεσα στον Φάρο Κερατσινίου και τον ΠΑΟΚ (18:30).
Η μορφή του αγώνα…

Ο καταιγιστικός ρυθμός του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο «παρέσυρε» τον ‘Αρη, που δεν μπορούσε να περιορίσει την παραγωγικότητα των γηπεδούχων, ενώ είχε ηττηθεί κατά κράτος στο κομμάτι των ριμπάουντ (13 ο ΠΑΟ έναντι 5 του ‘Αρη).

Με τον Γκιστ να δίνει ενέργεια στην επίθεση, οι «πράσινοι», που μέτρησαν 4/7 τρίποντα στο πρώτο εξάλεπτο και εκμεταλλεύτηκαν όλους τους αιφνιδιασμούς, ξέφυγαν αρχικά με +9 (17-8 στο 6΄), ενώ στο 9΄ η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (+11, 24-13). Ωστόσο, ο ΜακΝίλ φρόντισε στην εκπνοή της περιόδου από τα 6.75 να δώσει το έναυσμα της αντεπίθεσης για τους Θεσσαλονικείς.

Ο ‘Αρης ισορρόπησε τα ριμπαουντ (20 ο ΠΑΟ έναντι 17 του ‘Αρη), η άμυνα ζώνης δημιούργησε αστάθεια στο παιχνίδι των «πράσινων» (υπέπεσαν σε 7 λάθη στο β’ δεκ., ενώ μέτρησαν 8/20διπ., 5/15τρ.) και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατάφερε με επιμέρους σκορ 10-19 να προηγηθεί 1,5΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου (34-35). Ο Γκιστ, πάντως, φρόντισε να δώσει τις απαραίτητες λύσεις σε άμυνα και επίθεση, προκειμένου ο Παναθηναϊκός να ανακτήσει το προβάδισμα και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο «εύθραυστο» +1 (38-37), με τον Ραντούλιτσα, όμως, και τα 3 φάουλ του να δημιουργούν πονοκέφαλο στον Τζόρτζεβιτς…

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, ξέσπασε βροχή… τριπόντων από πλευράς Παναθηναϊκού, με τον Φελντέιν να την… προκαλεί με το… χορό του από τα 6.75. Ο Δομινικανός γκαντ μέτρησε 4/5 τρίποντα μέχρι το 25΄, σημείωσε 14 προσωπικούς πόντους, και οι «πράσινοι» των 7/10 εύστοχων σουτ τριών πόντων στο γ’ δεκ., ξέφυγαν με +20(!), 62-42.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας συνέχισαν να αυξάνουν την υπέρ τους διαφορά, τη στιγμή που ο Παπαγιάννης έδινε ρεσιτάλ στα μπλοκ (3 μαζεμένα) και ξεσήκωνε το ΟΑΚΑ. Με το σκορ στη λήξη της τρίτης περιόδου στο 69-48 ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, φτάνοντας απρόσκοπτα στο τελικό 90-69

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-37, 69-48, 90-69.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Κορομηλάς, Μητσόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9(3), Φώτσης 3(1), Ραντούλιτσα 9, Παππάς, Φελντέιν 22(5), Διαμαντίδης 15(2), Γκιστ 20(2), Καλάθης 6, Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 4.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3 (1), Φλιώνης, Ουάιτ 13 (1), Ουότερς 3 (1), Ζάρας 7 (1), Χάγκινς 16, Κοέν 5 (1), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 17(1).