Home / Ευρώπη / Έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης με break στη Βόννη η Μπάγερν

Έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης με break στη Βόννη η Μπάγερν

Πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Βόννη, η Μπάγερν Μονάχου πήρε τη νίκη με 80-68, ξεκινώντας με break τη σειρά των ημιτελικών στα playoffs του γερμανικού πρωταθλήματος.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Λούτσιτς (19π, 7ριμπ.), Γιάραμαζ (18π.) και Γουάιλερ-Μπαμπ (15π, 8 ριμπ.), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζάκσον (14π, 9 ασίστ), Χόκινς (13π.) και Κουλβιέτις (10π.).

Νευρικές οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ. Η Μπάγερν έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 18-16, πριν απαντήσει η Βόννη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με μικρό προβάδισμα δύο πόντων (35-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βαυαροί μπήκαν με σαφώς μεγαλύτερη διάθεση και βελτιώνοντας τα ποσοστά ευστοχίας τους, ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με επί μέρους σκορ 26-16 και μπροστά με +8 (51-59).

Η Μπάγερν δεν έχασε τη συγκέντρωσή της μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας τη νίκη με το τελικό 80-68 και κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του φετινού γερμανικού πρωταθλήματος.

Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για τη Δευτέρα (30/5) στις 21:30, με την πρόκριση να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-33, 51-59, 68-80