Home / Βόλεϊ / Άνετο πέρασμα από τον Εύοσμο για τον… μισό Ολυμπιακό!

Άνετο πέρασμα από τον Εύοσμο για τον… μισό Ολυμπιακό!

Νικηφόρο ήταν το πρώτο παιχνίδι του Ολυμπιακού στο 2021, παίρνοντας σχετικά εύκολα από την έδρα του Αίαντα Εύοσμου με 3-0 σετ (21-25, 26-28, 20-25). Κορυφαία για τους «ερυθρόλευκους» ήταν η Νάσια Φακοπουλίδου με 12 πόντους, ενώ την ακολούθησε σε απόδοση η Σία Τοτσίδου με 11.

Παρά τις πολλές απουσίες, ο Ολυμπιακός συνέχισε αήττητος μετά το πέρας έξι αγωνιστικών, παραμένοντας στην κορυφή του β’ ομίλου. Όσον αφορά τους γηπεδούχους, παρέμειναν χωρίς νίκη στην τελευταία θέση του ομίλου.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Θέτιδα Βούλας έκανε την ανατροπή της 6ης αγωνιστικής , καθώς έφυγε με τεράστιο διπλό 2-3 σετ από τον Πειραιά και την έδρα του ΑΟΦ Πορφύρας. Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 σετ και μάλιστα 9-3 στο τρίτο, η ομάδα του Γιώργου Ρούση έβγαλε τεράστια ψυχικά αποθέματα και έφτασε σε μια εντυπωσιακή ανατροπή (25-23, 25, 22-25, 17-25, 13-15).

Μεγάλη νίκη πανηγύρισαν και οι Αμαζόνες επί του Μαρκόπουλου με 3-2 σετ. Δυνατό ντέρμπι στη Νέα Ερυθραία, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν το πρώτο σετ 24-26, τους γηπεδούχους να απαντούν και να κάνουν το 2-1 (25-22, 25-21) με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει δύσκολα με 28-30. Στο τάι μπρέικ οι Αμαζόνες αποδείχθηκαν ψύχραιμες και πήραν τη νίκη με 15-9.

Ο Ηλυσιακός επικράτησε άνετε 3-1 σετ της Λαμίας, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα, στο ντέρμπι των ουραγών του α’ ομίλου. Η ομάδα των Ιλισίων πήρε 25-23 το πρώτο σετ, έχασε το δεύτερο (24-26), ενώ στη συνέχεια κατέκτησε τα άλλα δύο με σχετική άνεση (25-20, 25-16).

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε Α.Ο. Θύρας στη Θεσσαλονίκη και στην έδρα του Άρη και πήρε τη νίκη με 13-17 στο τάι μπρέικ (2-3 σετ, 23-25, 25-23, 21-25, 25-21, 15-17). Οι φιλοξενούμενες αποδείχθηκαν πιο συγκεντρωμένες σε καίρια σημεία του ματς, παίρνοντας το ντέρμπι κορυφής του α’ ομίλου και ανεβαίνοντας μόνες πρώτες με 13 πόντους.

Τέλος, ο ΠΑΟΚ πήρε άνευ αγώνα το παιχνίδι με τον Πανναξιακό (0-3 σετ), μετά την απόφαση να αποσυρθεί από το πρωτάθλημα η ομάδα της Νάξου.