Home / Μπάσκετ / NBA / Άλωσαν το LA και απέχουν μια νίκη από τους τελικούς οι Σανς

Άλωσαν το LA και απέχουν μια νίκη από τους τελικούς οι Σανς

Μια νίκη από την πρώτη τους παρουσία σε τελικούς μετά από 28 χρόνια απέχουν οι Σανς. Η ομάδα του Μόντι Γουίλιαμς πέρασε με 84-80 από το Staples Center του Λος Άντζελες και έφτασε στο 3-1 απέναντι στους Κλίπερς έχοντας το επόμενο ματς στην έδρα της τα ξημερώματα της Τρίτης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με +14 (36-50), ωστόσο στο τρίτο δωδεκάλεπτο η ομάδα του Τάιρον Λου ανέτρεψε τα δεδομένα πλησιάζοντας στους τρεις. Η τέταρτη περίοδος και το φινάλε εξελίχθηκαν σε θρίλερ, με τον Κρις Πολ με 5/6 βολές να σφραγίζει τη νίκη για την ομάδα του.

Ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 25 πόντους (8/22 σουτ) προτού αποβληθεί με φάουλ στο τελευταίο λεπτό, ο ΝτιΆντρε Έιτον μέτρησε 19 πόντους, 22 ριμπάουντ και 4 τάπες, ενώ ο Κρις Πολ είχε 18 πόντους και 7 ασίστ.

Ο Πολ Τζορτζ είχε 23 πόντους (αλλά με μόλις 5/20 σουτ), 16 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Ρέτζι Τζάκσον ακολούθησε με 20 (8/24 σουτ), ενώ ο Κογουάι Λέοναρντ ήταν και πάλι εκτός με τον τραυματισμό του στο γόνατο.

Δωδεκάλεπτα: 20-29, 36-50, 66-69, 80-84