Home / Μπάσκετ / NBA / Άλωσαν το Μπρούκλιν οι Γουίζαρντς

Άλωσαν το Μπρούκλιν οι Γουίζαρντς

Οι Γουίζαρντς πήραν… φόρα και μετά την πρώτη τους νίκη προχθές επικράτησαν 123-122 στο Μπρούκλιν. Ο Τόμας Μπράιαντ πέτυχε το κάρφωμα της νίκης στα 14,9’’ πριν το τέλος, με τους Ίρβινγκ (30π.) και Ντουράντ (28π.) να αστοχούν στο φινάλε. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να μετρά 24 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Νικητές στο ντέρμπι της Δύσης ήταν οι Κλίπερς με 112-107 στο Φίνιξ. Ο Πολ Τζορτζ είχε 39 πόντους με 7/10 τρίποντα για την ομάδα του Λος Άντζελες, που προηγήθηκε με 31 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, αλλά είδε τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στον πόντο (89-90) δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Οι Λέικερς παρέμειναν αήττητοι εκτός έδρας περνώντας με 108-94 από το Μέμφις. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Άντονι Ντέιβις πρόσθεσε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους πρωταθλητές που έκαναν ένα επί μέρους 31-19 στην τελευταία περίοδο.

Το τέταρτο τριπλ-νταμπλ στη σεζόν από τον Νίκολα Γιόκιτς με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ και 12 ασίστ έφερε τη νίκη με 124-109 στη Μινεσότα. Ο Φακούντο Καμπάτσο έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στο ΝΒΑ έχοντας 15 πόντους με 5/8 τρίποντα, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ σε 21 λεπτά.

Οι ανεβασμένοι Μπουλς βρήκαν τους Μάβερικς… μπόσικους χωρίς τον τραυματία Λούκα Ντόντσιτς και πέρασαν με 118-108 από το Ντάλας. Ο Ζακ ΛαΒίν είχε 39 πόντους, ενώ ο Κόμπι Γουάιτ πρόσφερε άλλους 23, τους 21 στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο «καυτός» Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 28 πόντους και 6/7 τρίποντα πήρε από το χέρι τους Τζαζ στην επικράτηση με 130-109 στο Σαν Αντόνιο.