Home / Μπάσκετ / NBA / Τριπλός Αντετοκούμπο!

Τριπλός Αντετοκούμπο!

Το πρώτο του τριπλ νταμπλ για φέτος πέτυχε ο Γιάννης Αντετοκούμπο.

Σκόραρε όποτε το χρειαζόταν η ομάδα του. Κατεύθυνε συνέχεια τους συμπαίκτες του. Προσπαθούσε διαρκώς να δημιουργήσει. Μάζευε ριμπάουντ και μοίραζε ασίστ. Έκλεβε μπάλες και έκοβε σουτ. Πιθανότατα θα πήγαινε να σκουπίσει και το παρκέ, εάν κάποιος θεατής έχυνε τη μπίρα του… Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε τα πάντα στο BMO Harris Bradley Center τα ξημερώματα της Τρίτης. Μόνο που αυτή τη φορά ήταν αρκετά για να οδηγήσουν τους Bucks στη (δύσκολη, πάντως) νίκη επί του Orlando με 93-89.

Ήταν πρωταπριλιά όταν ο 22χρονος πόιντ φόργουορντ έκανε το τελευταίο του τριπλ-νταμπλ κόντρα στο Orlando. Πάλι κόντρα στην ομάδα της Florida έκανε και το πρώτο φετινό -και έκτο συνολικά στην καριέρα του! Οι αριθμοί μιλούν από μόνοι τους για την καταπληκτική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο: 21 πόντοι, 6/13 σουτ, 9/9 ελεύθερες βολές, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και +13 στο δείκτη “+/-”, το μεγαλύτερο από κάθε άλλον παίκτη στο γήπεδο. Τι άλλο να κάνει…

Πρώτη νίκη έπειτα από τρεις σερί ήττες

Κι όμως, ακόμα και με τον Γιάννη σε… Magic mode, οι Bucks λίγο έλειψε να γνωρίσουν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους, καθώς μάζεψαν 17 ριμπάουντ λιγότερα και σούταραν με ποσοστό 40,7%. Μάλιστα, στην τέταρτη περίοδο πέταξαν στα σκουπίδια μία διαφορά εννέα πόντων (85-76 στο 40′) και είδαν το Orlando να ισοφαρίζει (85-85) με 4,5 λεπτά να απομένουν. Εν τέλει τα “ελάφια” χρειάστηκαν ένα μεγάλο τρίποντο του Dellavedova και ένα κάρφωμα του Αντετοκούνμπο για να ξεφύγουν με πέντε πόντους διαφορά 2,5 λεπτά πριν από τη λήξη.

Η άμυνα του Milwaukee, δε, ήταν όσο “σφιχτή” χρειαζόταν στο φινάλε, προκειμένου να του χαρίσει τη νίκη σε ένα παιχνίδι γεμάτο εναλλαγές στο σκορ. Η Magic προηγήθηκε 16-2 στο 6′, βρέθηκε πίσω με πέντε πόντους διαφορά στο ημίχρονο και έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων χάρις σε ένα σερί 12-0. Ακολούθως το Milwaukee μπήκε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο με επιμέρους 16-2, ωστόσο το Orlando απάντησε με σερί 9-0, ισοφάρισε το σκορ (85-85) και οδήγησε το παιχνίδι σε συναρπαστικό φίνις.

πηγή:nba.sport24.gr