Home / Μπάσκετ / Euroleague / Κόπηκε… στην αξιολόγηση η ΑΕΚ στη Γερμανία

Κόπηκε… στην αξιολόγηση η ΑΕΚ στη Γερμανία

«Φτωχή» εμφάνιση για την ΑΕΚ και ήττα με 72-67 στη Γερμανία από τη Λούντβιγκσμπουργκ. Μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο και στο τελευταίο τρίλεπτο στάθηκε στο ύψος της η «Ένωση».

Οι «κιτρινόμαυροι» με πολλά προβλήματα στην άμυνα κι ακόμη περισσότερα στην επίθεση βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 17 στην τέταρτη περίοδο και όταν αντεπιτέθηκαν στο φινάλε πλησιάζοντας στους τρεις, δεν έφτανε ο χρόνος για να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Ντίξον με 14, Λαρεντζάκης με 12 και Σάκοτα με 11 πόντους οι πρώτοι σκόρερ της «Ένωσης», που ταλαιπωρήθηκε πολύ από Κότον (17π.) και Κούλεϊ (14π.).

Το ματς

Με έκπληξη την παρουσία του Χαριτόπουλου και τους Ούκιτς, Λαρεντζάκη, Βασιλειάδη και Γουίλιαμς άρχισε τον αγώνα η ΑΕΚ. Μάλιστα ο πρώτος πρόσφερε τέσσερις πόντους στο εντυπωσιακό ξεκίνημα της «Ένωσης» που πέτυχε τους οκτώ πρώτους πόντους του ματς (0-8). Οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να φτάσουν στα μισά της περιόδου για να σκοράρουν, αλλά όταν το έκαναν πήραν φόρα και με τρίποντο του Κονέ στην εκπνοή της πρώτης περιόδου μείωσαν στους τέσσερις (15-19). Οι Γερμανοί ολοκλήρωσαν την αντεπίθεσή τους με καλάθι του Κότον και το πρώτο τους προβάδισμα (22-21) και με όπλο την άμυνα συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο απέναντι στην πολύ προβληματική και άστοχη επιθετικά ΑΕΚ. Οι λύσεις του Ντίξον δεν αρκούσαν και η Λούντβιγκσμπουργκ με τους Γκονσάλβες και Κούλεϊ να κάνουν ζημιά έφτασε ακόμη και στο +7 (36-29) λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου.

Το 4-0 των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου δεν είχε συνέχεια (36-35), καθώς η ομάδα του Ζντοβτς συνέχιζε να έχει αμυντικά προβλήματα. Η Λούντβιγκσμπουργκ έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους οκτώ (43-35) στα μισά της τρίτης περιόδου και στο +9 (47-38) δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωσή της. Ιβάνοβιτς και Ντίξον φρόντισαν να περιορίσουν τη ζημιά (50-44), που όμως έγινε… ανυπολόγιστη στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ο Κότον πήρε φωτιά, «σκόραρε» ακόμη και με τρίποντο με ταμπλό στην εκπνοή επίθεσης και η Λούντβιγκσμπουργκ ξέφυγε με 61-44, οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Η ΑΕΚ αντέδρασε με πέντε πόντους του Λαρεντζάκη πλησιάζοντας στους δέκα (61-51) στα μισά της περιόδου, ενώ ένα δικό του τρίποντο έφερε τη διαφορά στους έξι (67-61) στο 1:20 για το τέλος. Το γκολ φάουλ του Μιλόσεβιτς μείωσε στο τρίποντο (67-64) για να απαντήσει ο Μάρτιν με φόλοου κάρφωμα (69-64). Ο Μιλόσεβιτς με δύο βολές ξαναμείωσε (69-66) και μετά τις 1/2 βολές του Τίμαν το βιαστικό τρίποντο του Ιβάνοβιτς δεν βρήκε στόχο. Οι δύο βολές του Κότον έφεραν τη Λούντβιγκσμπουργκ στο 72-66 και ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς.

Δεκάλεπτα: 15-19, 36-31, 50-44, 72-67.

Λούντβιγκσμπουργκ (Τζον Πάτρικ): Χάμοντς 6 (9 ασίστ), Κότον 17 (7 ριμπ.), ΜακΡέι 2, Μάρτιν 8 (6 ριμπ.), Γουάσπουν, Μπρόινιγκ, Γκονσάλβες 11, Κονέ 6, Τίμαν 6, Τόπερτ, Λέζινγκ 2, Κούλεϊ 14 (7 ριμπ.).

ΑΕΚ (Γιούρε Ζντοβτς): Ούκιτς 6 (8 ριμπ.), Σάκοτα 11 (5 ριμπ.), Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 8 (5 ριμπ.), Χαριτόπουλος 4, Ντίξον 14, Λαρεντζάκης 12, Ιβάνοβιτς 6, Μαυροειδής 3, Γουίλιαμς 3.

Διαιτητές: Περέα (Ισπανία), Ματσιουλάιτις (Λιθουανία), Σουσλόφ (Εσθονία).

πηγή: sport-fm.gr