Home / Μπάσκετ / Euroleague / Το αφεντικό στην Μόσχα είναι η ΤΣΣΚΑ

Το αφεντικό στην Μόσχα είναι η ΤΣΣΚΑ

Στον “ρωσικό εμφύλιο”, η ΤΣΣΚΑ νίκησε την Χίμκι με 108-98 και κάλυψε την διαφορά του πρώτου αγώνα. Οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με 57% στα τρίποντα (16/28). Ξεχώρισαν Τεόντοσιτς (26π) και Ντε Κολό (19π, 8ασ)

Για την 8η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, η ΤΣΣΚΑ νίκησε την Χίμκι με 108-98, κάλυψε την διαφορά της ήττας της στον πρώτο γύρο (91-89) και απέδειξε πως εκείνη είναι το μεγάλο αφεντικό στην Μόσχα. Πλέον, στο ενδεχόμενο ισοβαθμίας, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη θα έχει το προβάδισμα. Η ΤΣΣΚΑ πλέον είναι στο 6-2 στον όμιλο και η Χίμκι στο 4-4.

Οι δύο ομάδες πόνταραν στο επιθετικό τους ταλέντο, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ, με την ΤΣΣΚΑ να είναι “καυτή” από την περιφέρεια, τελειώνοντας το ματς με 57% ποσοστά στα τρίποντα, σημειώνοντας 16/28 σουτ από τα 6.75 μέτρα. Οι 108 πόντοι που πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο ματς αποτελεί επιθετικό ρεκόρ τους στην ιστορία τους στην Euroleague.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο εντυπωσιακός Μίλος Τεόντοσιτς (26π, 6/9τρ), άξιος συμπαραστάτης του ο εξαιρετικός σε επίθεση και δημιουργία Νάντο Ντε Κολό (19π, 4/8τρ, 8ασ), ενώ σημείωσε νταμπλ-νταμπλ ο έμπειρος Χριάπα με 10 πόντους και 11 ασίστ. Πολύτιμη και η συνεισφορά του δραστήριου Κουρμπάνοφ με 18 πόντους (7/8δ).

Το ματς

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ποντάρουν στο επιθετικό τους ταλέντο, με τον “ζεστό” Κουρμπάνοφ να διαμορφώνει το 8-1 στο 3′, με τους γηπεδούχους να τρέχουν συνεχώς στο ανοιχτό γήπεδο. Με τρίποντα στη συνέχεια, χάρη στους Χριάπα και Κουρμπάνοφ, η ΤΣΣΚΑ πήγε στο +11 (18-9) στο 5′. Στη συνέχεια η Χίμκι αντέδρασε, βάζοντας μεγάλα σουτ, με τον Ντέιβις να διαμορφώνει το 28-23, το οποίο και ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Σβεντ πήρε μπροστά και η Χίμκι μείωσε 31-28, αλλά η ΤΣΣΚΑ στο 14′ απάντησε με τον Τεόντοσιτς, ο οποίος και “έγραψε” το 36-31 με τρίποντο. Στη συνέχεια, όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και με νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Ράις, προηγήθηκαν με 40-41 στο σκορ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με δύο σερί τρίποντα από τους Τζάκσον και Ντε Κολό προηγήθηκαν με 53-46 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έφερε την ΤΣΣΚΑ στο +10 (50-50) στο 23′, με τους γηπεδούχους να έχουν κυριαρχήσει στην αναμέτρηση, διατηρώντας την διαφορά των δέκα πόντων (70-60) στο 28′ με τον δραστήριο Κουρμπάνοφ. Το τέλος της περιόδου, ύστερα από νέο τρίποντο του “καυτού” Τεόντοσιτς, βρήκε την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με +13 (77-64).

Στην τελευταία περίοδο η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, εκτοξεύοντας το προβάδισμα της στο +16 (87-71) στο 33′ και πάλι με τον Κουρμπάνοφ. Η Χίμκι αντέδρασε, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν σημάδια χαλάρωσης και στο 36′ μείωσε σε 89-84 με τον Σβεντ, παλεύοντας για την ανατροπή. Στη συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι απάντησαν, έφερε την διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό, έχοντας για μπροστάρη τον Ντε Κολό, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να παίρνει την νίκη στο τέλος με σκορ 108-89

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 53-46, 77-66, 108-98

Πηγή:Sport24.gr