Home / Μπάσκετ / Euroleague / Τη «βασίλισσα» δεν την ξεγράφεις, τη «βασίλισσα»!

Τη «βασίλισσα» δεν την ξεγράφεις, τη «βασίλισσα»!

Μία υπερήφανη και ψυχωμένη Ρεάλ έκανε άλλη μία ανατροπή στο τέλος και κρατώντας αλώβητο το… παλάτι της, νίκησε 82-76 την Εφές, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά και πλέον το εισιτήριο για το Final Four της Ευρωλίγκας θα κριθεί στο πέμπτο και τελευταίο ματς στην Κωνσταντινούπολη (4/5)!

Συγκλονιστικό παιχνίδι σε εξέλιξη, με τη «βασίλισσα» να ξεκινά με 17-0 και τους Τούρκους να απαντούν, διατηρώντας διψήφιες διαφορές μέχρι το 32’. Εκεί, οι παίκτες του Λάσο, με μπροστάρη τον εκπληκτικό Γκαρούμπα, έκαναν επιμέρους σκορ 15-1, παίρνοντας το προβάδισμα (74-73) από το -13 (59-72) και φτάνοντας στο ροζ φύλλο.

Ο νεαρός φόργουορντ των Μαδριλένων, ο οποίος έπαιξε και για τον τραυματία Ταβάρες, τελείωσε το ματς με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον… αειθαλή Κάρολ με 20π.

Από το σύνολο του Αταμάν, που είδε το 2-0 να γίνεται 2-2 και πλέον να πέφτει μεγάλη πίεση πάνω τους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπομπουά με 23π. Ωστόσο, οι 19π. ήταν από το πρώτο ημίχρονο, με τον Γάλλο να… εξαφανίζεται στο δεύτερο, ενώ σχεδόν αρνητικός ήταν ο Μίτσιτς με 9π., 1 ασίστ και 6 λάθη. Καλή εμφάνιση και από τον Λάρκιν με 22π. και 8 ασίστ.

Το ματς

Εκρηκτική εκκίνηση από τη Ρεάλ, όπου με μπροστάρη τον Κάρολ και βοήθεια από Αμπάλδε και Γκαρούμπα πήγε στο 17-0(!), στα πρώτα 5:30’’. Από την άλλη, η Εφές ήταν μόνο λάθη και άστοχα τρίποντα! Η αντίδραση των Τούρκων ήρθε με την είσοδο του Ντάνστον στο παρκέ, ο οποίος έβγαλε απανωτές άμυνες και με την περιφέρεια να ήταν αποτελεσματική αυτή φορά, έκαναν ένα 11-0 (17-11), με τη διαφορά αυτή να μένει μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου (19-13).

Με την ίδια… φόρα και μπροστάρηδες τους Λάρκιν-Μπομπουά μπήκε η Εφές και στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας 8-0 για το προσπέρασμα (19-21), στο 12’. Ακολούθησε ένα… κρεσέντο έξω από τα 6,75μ. και από τους δύο, με τη «βασίλισσα» να περνά μπροστά χάρη στον Ρούντι και να μένει εκεί μέχρι το 27-26. Εκεί, η ομάδα του Αταμάν πάτησε το… γκάζι με τον Μπομπουά, αρχικά για το +12 (29-41) και στη συνέχεια για το +16 (31-47), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό, οι Μαδριλένοι έδειξαν… σφυγμό και μείωσαν στο 36-47 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Εφές διατηρούσε τη διψήφια φορά της με τον Ντάνστον στην αρχή του δεύτερου μέρους (40-53). Στη συνέχεια, οι Κάρολ και Γκαρούμπα ξεκίνησαν την αντεπίθεση, με τη Ρεάλ να πλησιάζει στο -4 (51-55), στο 24’. Εκεί, ήταν η σειρά των Λάρκιν και Μίτσιτς να… μιλήσουν, όπου ανοίγοντας το γήπεδο ώθησαν τους φιλοξενούμενους στο 11-0 για το +15 (51-66), στο 27’. Στα τελευταία, όμως, οι παίκτες του Αταμάν έκαναν λάθη, με τον Τόμπκινς να ρίχνει τη διαφορά ξανά σε μονοψήφιο (57-66), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με… μαέστρο τον Λάρκιν, η Εφές είχε τον έλεγχο και τη διαφορά ασφαλείας (59-72), μέχρι το 32’. Όμως, εκεί άρχισε την αντεπίθεση η Ρεάλ με τον τρομερό –και στις δύο πλευρές- Γκαρούμπα να σπρώχνει την ομάδα του σε επιμέρους σκορ 15-1 για το προβάδισμα (74-73), στο 38’. Ο αρνητικός Μίτσιτς έκανε 1/2 από τη γραμμή, με τον Γιουλ και τις βολές του Ρούντι να πηγαίνουν τους γηπεδούχους στο +4 (78-74), στα 12,1’’ πριν τη λήξη. Οι παίκτες του Λάσο άντεξαν, εκείνοι του Αταμάν έχαναν τα σουτ και έτσι η νίκη ήρθε με το τελικό 82-76!

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-47, 57-66, 82-76

Ρεάλ-Εφές 82-76