Home / Ομάδες / «Τεσσάρα» της «Μπάρτσα», νίκες για Μπέτις και Μπιλμπάο και Ατλέτικο

«Τεσσάρα» της «Μπάρτσα», νίκες για Μπέτις και Μπιλμπάο και Ατλέτικο

Στην Primera Division

Αθήνα
Η Μπαρτσελόνα επέκτεινε το αήττητο ρεκόρ της στους 36 αγώνες μετά το επιβλητικό πέρασμά της από το «Ιπουρούα» και την άνετη νίκη με 4-0 απέναντι στη γηπεδούχο Έιμπαρ.

Με τον Λιονέλ Μέσι να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα δύο φορές και να φτάνει τα 21 γκολ στη φετινή Primera Division, οι Καταλανοί σκόραραν από δύο φορές σε κάθε ημίχρονο και αύξησαν τη διαφορά από την Ατλέτικο Μαδρίτης στο +11, με παιχνίδι περισσότερο, ενώ η Ρεάλ ακολουθεί με 60.

Εκτός έδρας νίκη με 2-0 πανηγύρισε η Αθλέτικ Μπιλμπάου επί της Σπόρτινγκ και με 44 βαθμούς βρίσκεται στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, με την ολοκλήρωση των υποχρεώσεών της, για την 28η αγωνιστική. Στη Χιχόν, ο Ερνέστο Βαλβέρδε είδε τον Ετσεμπαρία να ανοίγει το σκορ στο 27ο λεπτό, ενώ στο 59΄ ο Όσκαρ δε Μάρκος διπλασίασε τα τέρματα των νικητών.

Οι Βάσκοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες από το 74ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Λαπόρτ. Μάλιστα, ο πρώην τεχνικός του Ολυμπιακού εξερράγη -δίκαια- με την απόφαση του διαιτητή να υποδείξει παράβαση του Λαπόρτ πάνω στον Χαλίλοβιτς, αποβάλλοντας μάλιστα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον κεντρικό αμυντικό των Βάσκων.

Η Σοσιεδάδ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ούτε τον παράγοντα έδρα ούτε το γεγονός ότι αντιμετώπιζε την ουραγό Λεβάντε και απέσπασε μόνο 1 βαθμό, μετά το 1-1.

Η Μπέτις έκαμψε στο τέλος του αγώνα τη σθεναρή αντίσταση της Γρανάδα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν πριν ξεκινήσει αλλά εξελίχθηκε σε σούπερ ντέρμπι, με 2 αποβολές, 12 κίτρινες κάρτες και φινάλε αλά… Χίτσκοκ.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 μετά την αποβολή του Χουάν Βάργκας στο 53′, αλλά κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ στο 85′ με τον Άλφρεντ Ν’ Ντιαγιέ.

Η αποβολή του Άντρες Φερνάντεθ στις καθυστερήσεις έφερε αριθμητική ισορροπία, για να σκοράρει λίγο αργότερα ο Ρούμπεν Κάστρο το 2-0 «κλειδώνοντας» τους τρεις βαθμούς για την ομάδα της Σεβίλης.

Τέλος, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-1 στο Μεστάγια επί της Βαλένθια.