Home / Ποδόσφαιρο / Premier League / Στο στόμα του… κύκνου η Γιουνάιτεντ! (video)

Στο στόμα του… κύκνου η Γιουνάιτεντ! (video)

Μια χαψιά έκανε η Σουόνσι τη Μαν. Γιουνάιτεντ! Μέσα σε έξι λεπτά -και με πρωταγωνιστές τους συνήθεις υπόπτους Αγιού και Γκομίς- οι «κύκνοι» ανάγκασαν την ομάδα του Φαν Χάαλ στην πρώτη ήττα (2-1).

Τι εστί… Σουόνσι διαπίστωσε οδυνηρά (και) η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Η ευχάριστη έκπληξη της φετινής Premier League σόκαρε τους «κόκκινους διαβόλους» και τους ανάγκασε στην πρώτη φετινή τους ήττα (2-1).

Έχοντας γλιτώσει από τύχη στο πρώτο ημίχρονο (όταν πλασέ του Σίγκουρντσον έγλειψε το δοκάρι και σουτ του Γκομίς σταμάτησε σε αυτό) η ομάδα του Λούις Φαν Χάαλ κατάφερε να πάρει εκείνη προβάδισμα.

Το γκολ του Μάτα ωστόσο στο 49’ -έπειτα από ωραίο γύρισμα του Σο- δεν θα έφτανε για τη γνωστή συνταγή του «1-0». Γιατί ο Φαμπιάνσκι δεν άφησε τον… Γουίλιαμς να καθαρίσει πρόωρα το ματς (αποτρέποντας το αυτογκόλ). Μέσα σ’ έξι λεπτά όμως η Γιουνάιτεντ έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της.

Όπως ακριβώς έχασε η άμυνά της τον Αγιού -πριν εκείνος ισοφαρίσει με ωραία κεφαλιά στο 61’. Κι όπως ακριβώς έχασε την… αξιοπιστία του ο Ρομέρο, αποτυγχάνοντας να συγκρατήσει πλασέ του Γκομίς στο 66’.

Όσο κι αν προσπαθούσε λοιπόν ο Φαν Χάαλ -βάζοντας τους Κάρικ, Γιανγκ και Φελαϊνί και κάνοντας απονενοημένες κινήσεις όπως η τοποθέτηση του τελευταίου ως… σέντερ-φορ, δεν άλλαξε τίποτα. Ούτε το δίκαιο της νίκης των φορμαρισμένων γηπεδούχων, ούτε η εντύπωση πως μ’ αυτή την εικόνα η Γιουνάιτεντ δεν μπορεί να διεκδικήσει τον τίτλο.