Home / Βόλεϊ / Πολυτιμότερος ο Κλίνκενμπεργκ στη δέκατη αγωνιστική της Volley League ανδρών

Πολυτιμότερος ο Κλίνκενμπεργκ στη δέκατη αγωνιστική της Volley League ανδρών

Ο Κέβιν Κλίνκενμπεργκ ήταν ο κορυφαίος στη νίκη του Φοίνικα Σύρου επί του Άθλου στην Ορεστιάδα με 3-0 σετ. Ο Βέλγος ακραίος των «πειρατών» ήταν μαζί με τον Φρομ οι πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης με τους ακρίτες, σημειώνοντας από 15 πόντους. Η διαφορά ήταν πως στις λεπτομέρειες ο Βέλγος ήταν καλύτερος στην αποτελεσματικότητα της επίθεσης με 12/19 τελειωμένες επιθέσεις και ποσοστό αποτελεσματικότητας 62%.

Επίσης, πήρε 1 άσσο σε 13 σερβίς και είχε 64% τέλεια υποδοχή και 36% άριστη σε 11 προσπάθειες. Σημαντική ήταν η συμβολή του στο μπλοκ-άμυνα με 2 πόντους από μπλοκ.

Είναι η πρώτη φορά που ο 33χρονος αναδεικνύεται MVP στην Ελλάδα.