Home / Βόλεϊ / Παναθηναϊκός-Oριόν: Έτοιμος για την πρόκριση και «εμφύλιο» στα ημιτελικά

Παναθηναϊκός-Oριόν: Έτοιμος για την πρόκριση και «εμφύλιο» στα ημιτελικά

Να «καθαρίσει» νωρίς τα δύο σετ απέναντι στην Οριόν θέλει ο Παναθηναϊκός σήμερα (16:30 Cosmote Sport 6, sport-fm.gr) στο κλειστό Pτου Αγίου Θωμά.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος, μετά και το 3-1 στην Ολλανδία έχουν ουσιαστικά εξασφαλίσει την πρόκριση τους στα ημιτελικά του Challenge Cup, όπου εκτός απρόοπτου θα αντιμετωπίσουν τον «αιώνιο» αντίπαλο Ολυμπιακό που έχει και αυτός επικρατήσει με το ίδιο σκορ της Στεάουα Βουκουρεστίου στο πρώτο ματς.

Το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, θα δώσει το όγδοο παιχνίδι της φέτος σε ευρωπαϊκό επίπεδο μετρώντας μόνο νίκες απέναντι σε Σπαρτάκ Μιγιάβα, Οντολένα Βόντα και Βίκινγκ έχοντας ρεκόρ 21-4 στα σετ.

Για τον αγώνα δηλώσεις παραχώρησε ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού, Άγγελος Μάρκου: «Θα είναι δυνατό το ματς της Τετάρτης. Υπάρχει κούραση αλλά θέλουμε τον κόσμο στο πλευρό μας για να μας βοηθήσει να πανηγυρίσουμε την πρόκριση στους ημιτελικούς του Challenge Cup».