Home / Ευρώπη / Πήρε το ντέρμπι με την Τορτόνα έχοντας για «όπλο» της τον τρομερό Μπελινέλι η Βίρτους!

Άντεξε στην πίεση της αξιόμαχης Τορτόνα και πανηγύρισε οριακή νίκη με 91-90 η Βίρτους Μπολόνια!

Ο ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο αντιμετώπισε πολλά προβλήματα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά τελικά κατάφερε να πανηγυρίσει τη 16η νίκη της στο φετινό ιταλικό πρωτάθλημα, πιάνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας την Αρμάνι Μιλάνο.

Κορυφαίος για τους νικητές ο απίθανος Μπελινέλι, ο οποίος σταμάτησε στους 32 πόντους και είχε 9/16 τρίποντα, ενώ είχε για άξιους συμπαραστάτες Οτζελέγε (15π.) και Μίκι (11π.). Για τους ηττημένους ξεχώρισαν Κρίστον (32π.) και Χάρπερ (15π.).

Η Τορτόνα μπήκε δυνατότερα στην αναμέτρηση με ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά με 25-18, πριν η Βίρτους αντιδράσει, φέρνοντας το ματς στα ίσια. Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, όταν ο Μακιούρα έδωσε το προβάδισμα με 87-85 στους φιλοξενούμενους, πριν ο Μπελινέλι απαντήσεις με τετράποντο (τρίποντο και φάουλ), 55” πριν το φινάλε. Ο Σενγκέλια πήρε φάουλ με το ρολόι να δείχνει πως απέμεναν 2”, ευστοχώντας σε μία από τις δύο βολές και διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 91-90!

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 44-43, 67-61, 91-90