Home / Ευρώπη / Πήρε την ματσάρα με τη Μονακό στην παράταση και στέφθηκε πρωταθλήτρια Γαλλίας η Βιλερμπάν!

Πρωταθλήτρια Γαλλίας για τρίτη συνεχόμενη σεζόν στέφθηκε η Βιλερμπάν, η οποία επικράτησε με 84-82 στην παράταση (75-75 η κανονική διάρκεια) της Μονακό, στον πέμπτο και καθοριστικό τελικό της LNB!

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Οκόμπο (20π, 9 ασίστ) και Χάουαρντ (15π, 9 ριμπ.), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τζέιμς (16π, 10 ριμπ.), Μπέικον (14π, 8 ριμπ.) και Ντιάλο (14π, 6 ριμπ.)

Το ματς:

Με «όπλα» την πολύ καλή της άμυνα και την ώθηση του κόσμου της, η Βιλερμπάν ξεκίνησε πολύ δυναμικά της αναμέτρηση, επέτρεψε στη Μονακό να σκοράρει μόλις μία φορά στα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 10-2, ενώ πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο 5’ (17-6), με λέι απ του Φαλ. Η Μονακό συνέχισε να δυσκολεύεται πολύ επιθετικά, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 26-13.

Η Μονακό αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 13-5, μείωσε σε 31-26 στο 15’, ωστόσο η Βιλερμπάν δεν πανικοβλήθηκε και βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα δέκα πόντων (43-33).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σαφώς πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και πλησίασαν σε «απόσταση βολής» (47-44) στο 25’, ενώ λίγο αργότερα κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τον Ντιαλό να διαμορφώνει το 53-53 και τον Λαίτι να σκοράρει μία από τις δύο βολές, για το 54-53 της τρίτης περιόδου.

Η Μονακό πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο ματς (55-56) στο 31’, ενώ με τρεις εύστοχες βολές του Τζέιμς, προηγήθηκε και με 6 (55-61). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν μικρό προβάδισμα μέχρι το τελευταίο λεπτό, ο Οκόμπο ισοφάρισε σε 75-75, 2’’ πριν το φινάλε και ο Μπέικον αστόχησε σε buzzer-beater τρίποντο, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τη Βιλερμπάν να προηγείται με 5 (80-75), αλλά τη Μονακό να περνάει εκ νέου μπροστά (80-81), μετά από μικρό σερί 6-0. Ο Χάουαρντ με τρίποντο έκανε το 83-81 με 30’’ για τη λήξη, ο Τζέιμς αστόχησε σε κρίσιμη βολή για την ισοφάριση και ο Οκόμπο διαμόρφωσε το τελικό 84-82, με τη Βιλερμπάν να πανηγυρίζει τη νίκη και παράλληλα την κατάκτηση του τίτλου!

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 43-33, 54-53, 75-75, 84-82