Home / Άλλα Σπόρ / Πάλη: Για το χάλκινο θα παλέψει ο Παγκαλίδης στην Βουλγαρία

Πάλη: Για το χάλκινο θα παλέψει ο Παγκαλίδης στην Βουλγαρία

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στη Βουλγαρία ο Ηλίας Παγκαλίδης. Στο διεθνές εγνωσμένης αξίας Dan Kolov ο Ελληνας πρωταθλητής θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.sta 82κ. ελληνορωμαϊκής.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αντιμετώπισε στον προκριματικό γύρο τον Ελβετό Βέμπερ και μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 6-0.

στη Συνέχεια ο Παγκαλίδης κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον παγκόσμιο πρωταθλητή U23 Μουκούμπου. Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα δύσκολος, αλλά ο Ελληνας πρωταθλητής πάλεψε ισάξια, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 5-2. Ο Νορβηγός πήγε με μεγάλη άνεση στον τελικό και έδωσε την ευκαιρία στον Παγκαλίδη να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Ο «γιατρός» θα παλέψει με τον Βούλγαρο Ντερμάνσκι με στόχο να ανέβει στο βάθρο.

Στην χθεσινή ημέρα πάλεψε και ο Ηλίας Ηλίας Ζαϊράκης, ο οποίος έχασε από τον Ιάπωνα Νουμάτα με τεχνική υπεροχή