Home / Βόλεϊ / Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟ, ο Ολυμπιακός… τρένο στην Ορεστιάδα

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟ, ο Ολυμπιακός… τρένο στην Ορεστιάδα

Αθήνα

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ ανδρών, καθώς κατάφερε να επικρατήσει του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Πυλαίας με 3-0 σετ και να μικρύνει την… ψαλίδα από την κορυφή της βαθμολογίας.

Εχοντας τους Κουβανούς Σεπέδα και Χιμένες σε μεγάλη μέρα, αλλά και τον Πέτρογλου να συνεισφέρει τα μέγιστα, ο ΠΑΟΚ ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του στο φινάλε κάθε σετ. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός, ενώ ξεκινούσε δυνατά, προδόθηκε στις τελευταίες φάσεις κάνοντας εύκολα λάθη.

Οι «πράσινοι» αντέδρασαν στο τρίτο σετ, είχαν σταθερά, από την αρχή, το προβάδισμα στο σκορ γύρω από τους 2 πόντους (0-2, 4-6, 6-8, 10-12, 13-15), απόσταση που εκμηδένισε ο ΠΑΟΚ με τον Χιμένες (15-15), τον Τακουρίδη (17-17). Λίγο αργότερα, δε, με τον Σεπέδα στο σέρβις, το «φαρμακερό» χέρι του Χιμένεθ και λάθος από τον Μαρούλη, ο «Δικέφαλος» πήγε στο +2 (20-18). Προβάδισμα που δεν έχασε ως το φινάλε του σετ, το οποίο πήρε, με συνεχείς πόντους από τον Χιμένεθ, με 25-22.

Η χαμένη αυτοσυγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία στοίχισε στους φιλοξενούμενους που είχαν καλύτερο σερβίς από τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν.

Ο Ολυμπιακός με σταθερή υποδοχή, αποτελεσματικό μπλοκ και σοβαρότητα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα νίκησε στην Ορεστιάδα την τοπική ομάδα με 3-0 σετ και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά και την 13η αγωνιστική της Α1 ανδρών του βόλεϊ περιμένοντας τον αγώνα της Κηφισιάς με τον Παμβοχαϊκό την Κυριακή.
Την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα και την δεύτερη εκτός έδρας σε τάι μπρέικ σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης συνεχίζοντας το αήττητο του εντός του 2016.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη με τους δύο ακραίους του Μιχαήλοβιτς, Φόγιερ και τον Τουράνιανιν από το κέντρο κατάφερε να πάρει τη νίκη στη Μίκρα επί του Ηρακλή με 3-2 σετ κι έτσι πατάει γερά στην 17η δημιουργώντας μικρή διαφορά ασφαλείας από τις ομάδες που ακολουθούν.

Με πρωταγωνιστές τους Κάλντγουελ, Ντόκιτς και εξαιρετικό σερβίς ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-0 την Παναχαϊκή και διατήρησε το αήττητο του στο νησί. Παράλληλα έπιασε τους 30 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 2η θέση της βαθμοογίας με την Κηφισιά που έχει έναν αγώνα λιγότερο.