Home / Στίβος / Ο Βαν Νιέκερκ έκανε τη μεγάλη έκπληξη

Ο Βαν Νιέκερκ έκανε τη μεγάλη έκπληξη

Μεγάλη έκπληξη σημειώθηκε στον τελικό των 400μ. ανδρών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου που φιλοξενείται στο Πεκίνο. Ο Νοτιοαφρικανός Γουέιντ Βαν Νιέκερκ με 43.48 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Αμερικανό Ολυμπιονίκη και παγκόσμιο πρωταθλητή ΛαΣον Μέριτ με 43.65 και στην τρίτη τον «χρυσό» Ολυμπιονίκη του Λονδίνου Κίρανι Τζέιμς από την Γρενάδα με 43.78. Ήταν τέτοια η ένταση του Βαν Νιέκερκ για τη νίκη του, που αμέσως μετά τον τερματισμό λύγισαν τα γόνατά του και κατέρρευσε.

Στους μεγάλους του ακοντισμού «μπήκε» ο Κενυάτης Τζούλιους Γέγκο, καθώς στον τελικό του αγωνίσματος ήταν ο μόνος που πέρασε τα 90 μέτρα και με βολή στα 92.72 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ένας άλλος Αφρικανός, ο Αιγύπτιος Αϊχάμπ Αμπντελραχμάν Ελ Σαϊέντ έκανε την έκπληξη και με βολή στα 88.99 πήρε το ασημένιο, ενώ ο Φινλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής της Οζάκα το 2007 Τέρο Πικταμάκι πήρε το χάλκινο με 87.64. Απογοήτευσε ο Τσέχος νικητής της Μόσχας Βίτεσλαβ Βέσελι, που έμεινε 8ος με 83.13.

Όπως στη Μόσχα, έτσι και στο Πεκίνο, η Τσέχα Ζουζάνα Χεϊνόβα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 400μ. με εμπόδια γυναικών με χρόνο 53.50. Δεύτερη τερμάτισε η νεαρή Αμερικανίδα και ανερχόμενο «αστέρι» του αγωνίσματος Σάμιερ Λιτλ με 53.94 και τρίτη η συμπατριώτισσά της Κασάντρα Τέιτ με 54.02.

Με εκπληκτικό ντεμαράζ στα τελευταία 30 μέτρα, η Χιβίν Κιγιένγκ Γεπκεμόι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 3.000μ. στιπλ. Η Κενυάτισα πρωταθλήτρια κάλυψε την απόσταση σε 9:19.11 και βρέθηκε στην κορυφή του αγωνίσματος αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Τυνήσια Χαμπίμπα Γκριμπί με 9:19.24 και στην τρίτη την Γερμανίδα Γκέσα Φελισιτάς Κράουζ με 9:19.25.