Home / Μπάσκετ / Euroleague / Ξεφορτώθηκε την Λέστερ η Άρσεναλ!

Ξεφορτώθηκε την Λέστερ η Άρσεναλ!

Με το δεξί… στην κορυφή η Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» έστω και με 1-0 πήραν το τρίποντο με τη Νιούκαστλ και χάρη στην γκέλα της Λέστερ έμειναν μόνοι στην 1η θέση. Επιτέλους νίκη για την Γιουνάιτεντ!

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε την χρονιά η Άρσεναλ. Μπορεί το 1-0 απέναντι στην Νιούκαστλ να μην… ενθουσιάζει, όμως ο Βενγκέρ και οι παίκτες του πέτυχαν τον στόχο τους αφού έμειναν πρώτοι στην κορυφή της Premier League.

Αυτό δεν έγινε χάρη στην βοήθεια του Κοσιελνί, που πέτυχε το μοναδικό τέρμα της στο «Emirates» στο 72ο λεπτό. Οι «κανονιέρηδες» δέχτηκαν με χαρά και το δώρο που τους έκανε η Μπόρνμουθ από το «King Power Stadium». Εκεί η ομάδα του Χάουϊ έβαλε μπλόκο στην Λέστερ, που παρότι αγωνίστηκε από το 57’ με αριθμητικό πλεονέκτημα –έχασε πέναλτι- και δεν κατάφερε να ξεκολλήσει απ’ το 0-0.

Με φουλ άγχος αλλά επιτέλους η νίκη ήρθε. Η Γιουνάιτεντ μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει το ματς με την Σουόνσι στο «Όλντ Τράφορντ» 2-1 και να επιστρέψει στα τρίποντα μετά από 7 (!) ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Το σκορ για την ομάδα του Φαν Χααλ άνοιξε με ωραία κεφαλιά ο Μαρσιάλ στο 47’. Παρότι ήταν καλύτεροι, οι «κόκκινοι διάβολοι» είδαν τον Σίγκουρσον να απαντάει για τους «κύκνους» στο 70’. Την κατάσταση πήραν πάνω τους Μαρσιάλ και Ρούνεϊ, με την συνεργασία τους στο 77’ να οδηγεί στο γκολ της νίκης. Στο φινάλε η Γιουνάιτεντ είχε την τύχη με το μέρος της, αφού γλίτωσε την ισοφάριση με τον γκολκίπερ τον φιλοξενούμενων, Φαμπιάνσκι, να αστοχεί σε κεφαλιά από κόρνερ στην τελευταία φάση!

Στα υπόλοιπα ματς, η Γουέστ Μπρομ με γκολ στο φινάλε νίκησε 2-1 την Στόουκ, η Νόριτς «λύγισε» 1-0 την Σαουθάμπτον και η Σάντερλεντ επικράτησε 3-1 κόντρα στην Άστον Βίλα.