Home / Βόλεϊ / Νίκη ανάσα της Λαμίας επί του Άρη με 3-0 σετ

Νίκη ανάσα της Λαμίας επί του Άρη με 3-0 σετ

Αθήνα
Τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με «τρίποντο» πανηγύρισε απόψε στο «Χαλκιοπούλειο» η Λαμία, που επικράτησε του Άρη με 3-0 (25-18, 26-24, 25-23), έφτασε στους 7 βαθμούς και έδωσε… σασπένς στην υπόθεση της παραμονής.

Η ομάδα της Φθιώτιδας έκανε εξαιρετική εμφάνιση, αλλά η είσοδος του Καπίρη στο 12-18 του 2ου σετ άλλαξε τη ροή του αγώνα. Η Λαμία ολοκλήρωσε την ανατροπή του συγκεκριμένου σετ, παρότι βρέθηκε πίσω με 7-16, ενώ το 3ο σετ το γύρισε από 9-14.

Ο Άρης γνώρισε τρίτη συνεχή εκτός έδρας ήττα και πλέον μπαίνει σε μεγάλες περιπέτειες αναφορικά με την παραμονή του στην κατηγορία, όπως παραδέχτηκε ο προπονητής του Γιάννης Μέλκας. Χωρίς τον Μπαμπαλιούτα (ίωση), με τους Χαριτωνίδη, Κυριακίδη να παίζουν με πυρετό και με κακή ψυχολογία λόγω των οικονομικών προβλημάτων, οι φιλοξενούμενοι δεν κατόρθωσαν να αξιοποιήσουν τις μεγάλες διαφορές που είχαν πάρει σε σημεία του αγώνα.

ΛΑΜΙΑ: Χέντσι 13 (11/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ – 42% άριστες), Αγγελόπουλος, Αραούχο 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ -13% άριστες), Παπαθωμόπουλος 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χακγορθ 18 (18/29 επ), Μαδούρας 10 (7/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 50% υπ – 42% άριστες), Καρβούνης 1 (άσσος), Δημητριάδης, Καπίδης 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ, 83% υπ – 50% άριστες),

ΑΡΗΣ: Κυριακίδης 6 (6/14 επ, 56% υπ – 38% άριστες), Γκιρτζίκης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 14 (6/11 επ, 8 μπλοκ), Σωτηρίου 8 (6/14 επ, 2 μπλοκ, 67% υπ – 67% άριστες), Τζελάτης 14 (12/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κουτσονίκας (λ, 40% υπ – 30% άριστες), Ντινόπουλος (λ), Πρώιος, Μήλης, Μούχλιας 2 (2/3 επ)