Home / Άλλα Σπόρ / «Λύγισε» τον Ολυμπιακό με σούπερ Μάτσκεβιτς και έκανε το πρώτο βήμα για τον τίτλο η ΑΕΚ!

Έκαμψε την αντίσταση του Ολυμπιακού και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου της Handball Premier η ΑΕΚ (21-19)!

Μπορεί η «Ένωση» να βρέθηκε πίσω στο σκορ, από εκεί που ήταν μπροστά με οκτώ γκολ διαφορά, αλλά έχοντας τον Μάτσκεβιτς σε εξαιρετική μέρα, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι και έκανε συνολικά περισσότερες από 20 επεμβάσεις, έφτασε στην πολυπόθητη νίκη για το 1-0.

Εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι επέστρεψαν από τα… Τάρταρα, αλλά δεν μπόρεσαν να φύγουν με το διπλό από την έδρα του «δικεφάλου».

Eπόμενη αναμέτρηση την ερχόμενη Τετάρτη (17/5, 19:30), αυτή τη φορά με τους Πειραιώτες να υποδέχονται το σύνολο του Αλέξη Αλβανού, με την ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες, να κατακτά και το πρωτάθλημα.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 3-0 στα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού, ενώ τρία λεπτά αργότερα έφτασε στο 5-1.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 6-3, αλλά με δύο ωραία τέρματα του Παπαδιονυσίου, η «Ένωση» έφτασε στο 7-4. Ο Μαντάλινιτς ήταν εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια, ενώ πέρα από τις σπουδαίες επεμβάσεις του, με αποκορύφωμα αυτή σε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, πέτυχε και γκολ στην ανυπεράσπιστη εστία των Πειραιωτών για το 10-5.

Οι «κιτρινόμαυροι» όχι απλά δεν δέχθηκαν τέρμα, αλλά με Ηλιόπουλο και Μαντάλινιτς έφτασαν στο 13-5, με τον Μάτσκεβιτς να κρατάει το σκορ σε αυτά τα επίπεδα, αποκρούοντας και πέναλτι του Παπαδόπουλου.

Οι παίκτες του Γραμματικού μείωσαν σε 13-8 με τρία γρήγορα τέρματα, με την ΑΕΚ να έχει απάντηση και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 15-9.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 21-19

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η «Ένωση» έκανε το 17-11, με τον Μαντάλινιτς να είναι και αυτός σε εκπληκτική κατάσταση. Σε εκείνο το σημείο, οι Πειραιώτες πάτησαν το… γκάζι και μείωσαν σε 17-14, έχοντας καλή παρουσία σε άμυνα και επίθεση. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (17-17), με την ΑΕΚ να σκοράρει για το 18-17, μετά από 11 λεπτά αστοχίας.

Ο Ολυμπιακός έφερε τούμπα το ματς, κάνοντας το 18-19 με τον Παπαβασίλη. Ωστόσο, η ομάδα του Αλέξη Αλβανού ανέβασε κατακόρυφα της απόδοσή της και με τον Μάτσκεβιτς να είναι ξανά καθοριστικός, έφτασε στο 20-19.

Στα τελευταία λεπτά, ο «δικέφαλος» περιόρισε αρκετά τον Ολυμπιακό, με τον Μάτσκεβιτς να κάνει μία απίθανη επέμβαση 10’’ πριν το φινάλε, κρατώντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ο Κεδέρης έκανε το 21-19 στην εκπνοή, με την ΑΕΚ να κάνει το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στη Handball Premier!

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 7-4, 11-5, 13-6, 15-9 (ημιχρ.), 17-13, 17-16, 17-17, 18-19, 20-19, 21-19.