Home / Ποδόσφαιρο / Κύπελλο / Κύπελλο Γαλλίας και «αντίο» στον Ιμπραϊμοβιτς για την Παρί Σεν Ζερμέν

Κύπελλο Γαλλίας και «αντίο» στον Ιμπραϊμοβιτς για την Παρί Σεν Ζερμέν

Κέρδισε 4-2 τη Μαρσέιγ

Αθήνα
Για δεύτερη διαδοχική χρονιά η Παρί Σεν Ζερμέν τα… σήκωσε όλα στη Γαλλία! Οι πρωτευουσιάνοι κατέκτησαν και φέτος το τρεμπλ, καθώς μετά το πρωτάθλημα και το Λιγκ Καπ, πανηγύρισαν και το Κύπελλο.

Η ομάδα του Λοράν Μπλάν νίκησε στον τελικό που έγινε «Σταντ Ντε Φρανς» 4-2 την Μαρσέιγ, στο τελευταίο ματς του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς με τη φανέλα της Παρί, με τον Σουηδό σούπερ σταρ να συμπληρώνει εννέα τίτλους στα τέσσερα χρόνια θητείας του στην ομάδα και 50 γκολ σε 51 αγώνες τη φετινή σεζόν!

Με το… καλημέρα του τελικού η Παρί σήκωσε κεφάλι στο σκορ, καθώς ο Ντι Μαρία έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ματουϊντί με πλασέ έγραψε το 1-0 στο 3΄. Ωστόσο, η αντίδραση της Μαρσέιγ ήταν άμεση και εννέα λεπτά αργότερα ο Μπατσουαγί ισοφάρισε σε 1-1 με δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία του Σίριγκου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, η υπεροχή της Παρί ήταν εμφανής και στο 47΄ ο Ιμπραΐμοβιτς διαμόρφωσε με πέναλντι, μετά από ανατροπή του Ματουϊντί από τον Ενκουλού, το 2-1, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Σουηδός «καθάρισε» την αναμέτρηση όταν έβγαλε σέντρα στον Καβάνι, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το 3-1.

Στο 82΄ ο Ιμπραΐμοβιτς «ξαναχτύπησε» γράφοντας το 4-1, ενώ στο 87΄ ο Μπατσουαγί μείωσε για το τελικό 4-2.