Home / Μπάσκετ / Euroleague / Κούπα με… μαγκιά η Αρμάνι!

Κούπα με… μαγκιά η Αρμάνι!

Με αντεπίθεση διαρκείας στο 4ο δεκάλεπτο, η Αρμάνι Μιλάνο έκανε την ανατροπή κόντρα στη Ρέτζιο Εμίλια, την οποία νίκησε 74-70 και κάνοντας το 4-2 στους τελικούς κατέκτησε το 27ο πρωτάθλημα Ιταλίας!

Έδειξε καρδιά και… μαγκιά η Αρμάνι!

Η ομάδα του Μιλάνου ήταν πίσω στο σκορ για πάνω από τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέταρτο βρήκε τη δύναμη να κάνει την αντεπίθεσή της, με αποτέλεσμα να νικήσει 74-70 τη Ρέτζιο και με το 4-2 στους τελικούς να κατακτήσει το φετινό πρωτάθλημα στην Ιταλία που είναι ο 27ο της ιστορία της!

Κομβικό σημείο του ματς ήταν το 8-0 που έκανε η ομάδα του Ρέπεσα, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος, όταν μετέτρεψε το 61-60 σε 61-68, ενώ όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν (66-68), μίλησε ο Σίμον, ο οποίος με δικούς του πόντους «καθάρισε» το ματς.

Πρώτοι σκόρερ για την Αρμάνι ήταν οι Τζεντίλε και Σίμον με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Σάντερς. Από τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Ριμάντας Καουκένας με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-29, 50-45, 70-74