Home / Άλλα Σπόρ / Καλά πλασαρίσματα για τις τρεις Ελληνίδες διεθνείς στο πρώτο κομμάτι του τσέχικου Οπεν

Στην πρώτη μέρα του Youth Contender επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Τσεχίας στο Χάβιροφ και στο απλό για τις αθλήτριες μέχρι 17 ετών, η Μαλαματένια Παπαδημητρίου και η Χρυσή Φωτιάδου πλασαρίστηκαν στις θέσεις 17-32, ενώ και η κορασίς Δέσποινα Άμπα, που αγωνίστηκε σε μία ηλικιακή κατηγορία πιο πάνω από τη δική της, κατάφερε να περάσει τη διαδικασία των γκρουπ και να εμφανιστεί ανταγωνιστική και στο ταμπλό των «64».

Στην αρχική φάση, η Παπαδημητρίου είχε προκριθεί ως νικήτρια του ομίλου της, η Φωτιάδου και η Άμπα πέρασαν στα «νοκ άουτ» με τη δεύτερη θέση.

Το τουρνουά συνεχίζεται άμεσα για τα ελληνικά χρώματα με το απλό για τις ηλικιακές κατηγορίες Under 15 και Under 19. Στους αγώνες για τις αθλήτριες έως 17 ετών, δημιουργήθηκαν 22 γκρουπ και είναι σημαντικό που κατάφεραν και τα τρία κορίτσια να προκριθούν στο κυρίως ταμπλό του απλού.

Η Παπαδημητρίου (νούμερο 35 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη Under 17) ήταν πρώτο φαβορί στο έκτο γκρουπ και το επιβεβαίωσε. Κατέβαλε τη Ρουμάνα Κριστίνα Σινγκεορζάν (Νο 481) με 3-0 σετ (11-7, 11-8, 11-5) και, στη συνέχεια, την Κροάτισσα Μάρλα Βιντάκοβιτς με το ίδιο σκορ (11-3, 11-9 11-5).

Η Φωτιάδου (Νο 142) βρέθηκε στο 21ο γκρουπ. Στο πρώτο ματς, έχασε από την επικεφαλής Ουκρανίδα Βερόνικα Ματιούνινα (Νο 124) με 3-0 σετ (3-11, 5-11, 8-11), αλλά στο καθοριστικό παιχνίδι νίκησε το μεσημέρι της Δευτέρας την Αυστριακή Τζένιφερ Χένινγκ με 3-1 σετ και πήρε τη δεύτερη θέση (11-6, 7-11, 11-8, 11-6).

Η Άμπα (Νο 207) αγωνίστηκε στο 16ο γκρουπ. Άρχισε με φυσιολογική ήττα 3-0 σετ από τη Γερμανίδα επικεφαλής Μία Γκρέζελ (Νο 84), ωστόσο τα πήγε καλά και στα τρία σετ (9-11, 7-11, 8-11). Η 15χρονη Άμπα έδωσε αργότερα τον καθοριστικό αγώνα απέναντι στη Λευκορωσίδα Λιζαβέτα Τσιμάσκοβα και επικράτησε στα πέντε σετ για να πάρει την πρόκριση 3-2 (9-11, 11-7, 11-8, 6-11, 11-5).

Το απόγευμα άρχισε το ταμπλό των «64». Η Παπαδημητρίου είχε bye στον πρώτο γύρο και στις «32» τέθηκε αντιμέτωπη με τη Λευκορωσίδα Βέρα Βολκάβα (Νο 54). Πήρε οριακά το πρώτο σετ, αλλά έχασε τα επόμενα σε «κλειστό» ματς (11-9, 6-11, 7-11, 9-11) για να μείνει εκτός συνέχειας.

Η Φωτιάδου χρειάστηκε να κάμψει αθλήτρια από την «οικοδέσποινα» Τσεχία για να μπει στον δεύτερο γύρο. Ξεπέρασε με 3-1 σετ τη Μόνικα Παρίζκοβα (11-4, 11-7, 8-11, 14-12). Στον γύρο των «32» δεν εμφανίστηκε στην κατάλληλη κατάσταση για να απειλήσει την Ιοάνα Σινγκεορζάν κι αποκλείστηκε με 3-0 σετ (5-11, 2-11, 0-11).

Την Άμπα η κλήρωση των «νοκ άουτ» την έφερε απέναντι στην Ουκρανίδα Όλια Πόνκο (Νο 413). Έδωσε τη «μάχη» της, ώσπου λύγισε με 3-1 σετ και αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο (12-10, 4-11, 9-11, 7-11).

Από την Τρίτη, η ελληνική παρουσία συνεχίζεται με δύο ακόμα κατηγορίες. Στο απλό αθλητριών έως 15 ετών η Άμπα είναι πρώτο φαβορί στο δέκατο γκρουπ. Θα βρει μπροστά της την Τσέχα Τερέζα Λοστάκοβα και τη Ρουμάνα Ιωάννα Μπεάσου.

Στους αγώνες κοριτσιών έως 19 ετών, η Φωτιάδου έχει κληρωθεί στο τέταρτο γκρουπ, με αντιπάλους τη Ρουμάνα Έλενα Ζαχαρία (επικεφαλής) και την Τσέχα Άννα Κλεμπερέροβα.

Η Παπαδημητρίου είναι επικεφαλής στο 14ο γκρουπ και διεκδικεί την πρόκριση απέναντι στην Ουκρανή Αλίνα Βιντρουτσένκο και την Αυστριακή Νατάσα Τζόρτζεβιτς. Και σε αυτές τις κατηγορίες προχωρούν στα «νοκ άουτ» οι δύο πρώτες αθλήτριες από το κάθε γκρουπ.