Home / Μπάσκετ / Ευρώπη / Η ΑΕΚ μάχεται κόντρα στη Νίζνι (18:30) με φόντο την πρόκριση

Η ΑΕΚ μάχεται κόντρα στη Νίζνι (18:30) με φόντο την πρόκριση

Αθήνα
Ανοίγει η αυλαία της 8ης αγωνιστικής του EuroCup με την ΑΕΚ στον 6ο όμιλο να είναι η πρώτη από τους εκπροσώπους της Ελλάδας, που ρίχνεται στην «μάχη», αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την Νίζνι Νόβγκογκραντ.

Η Ένωση, που προέρχεται από δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες σε EuroCup (Γαλατασαράι) και πρωτάθλημα (Άρης,) αν πάρει τη νίκη (18:30) θα κάνει «άλμα πρόκρισης» στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ο Ντράγκαν Σάκοτα δεν θα έχει στην διάθεση του τους Κούπερ και Άρμστεντ, που δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής, καθώς και τον Άτιτς που ταλαιπωρείται από ίωση.

Ο δεύτερος εκπρόσωπος μας στο EuroCup, Άρης, με ανεβασμένη την ψυχολογία μετά την νίκη επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την Α1 αντιμετωπίζει την Τετάρτη (2/12, 19:00) εντός έδρας την πρωτοπόρο του ομίλου του (4), Ούνιξ Καζάν, και σε περίπτωση νίκης θα «σκαρφαλώσει» αυτός στην πρώτη θέση, αφού είχε κερδίσει τους Ρώσους στην έδρα τους (74-73).

Παράλληλα, ο ΠΑΟΚ στον 5ο όμιλο έχει πολύ δύσκολη αποστολή απέναντι στην Μπεσίκτας την Τετάρτη (2/12, 20:00) στην Κωνσταντινούπολη όπου χρειάζεται πάση θυσία την νίκη για να διατηρηθεί «ζωντανός» στο «κυνήγι» της πρόκρισης.

Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:

8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (1-2/12/2015)

ΔΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ (1η)

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 1 Δεκεμβρίου
Ναντέρ (Γαλλία) – Τρέντο (Ιταλία)

Τετάρτη, 2 Δεκεμβρίου
Τέλεκομ Βόννης (Γερμανία) – Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)
Μπιλμπάο (Ισπανία) – Όλντενμπουργκ (Γερμανία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Μπιλμπάο 5-2 12
Τρέντο 5-2 12
Ναντέρ 3-4 10
Ολίμπια Λιουμπλιάνα 3-4 10
Όλντενμπουργκ 3-4 10
Τέλεκομ Βόννης 2-5 9

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Τετάρτη, 2 Δεκεμβρίου
Αλμπα Βερολίνου (Γερμανία) – Λε Μαν (Γαλλία)
Μπρίντιζι (Ιταλία) – Γκραν Κανάρια (Ισπανία)
Ρέτζιο Εμίλια (Ιταλία) – Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Γκραν Κανάρια 5-2 12
Λούντβιχσμπουργκ 5-2 12
Άλμπα Βερολίνου 4-3 11
Ρέτζιο Εμίλια 4-3 11
Λε Μαν 2-5 9
Μπρίντιζι 1-6 8

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Τετάρτη, 2 Δεκεμβρίου
Σαραγόσα (Ισπανία) – Νανσί (Γαλλία)
Σαρλερουά (Βέλγιο) – Βενέτσια (Ιταλία)
Βαλένθια (Ισπανία) – Ουλμ (Γερμανία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Βαλένθια 7-0 14
Σαραγόσα 4-3 11
Βενέτσια 4-3 11
Ουλμ 3-4 10
Σαρλερουά 2-5 9
Νανσί 1-6 8

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ (2η)

4oς ΟΜΙΛΟΣ

Τετάρτη, 2 Δεκεμβρίου
Άρης – Ούνιξ Καζάν (Ρωσία)
Μπάνβιτ (Τουρκία) -Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο) – Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Ούνιξ Καζάν 5-2 12
ΑΡΗΣ 4-3 11
Τραμπζονσπόρ 4-3 11
Μπάνβιτ 3-4 10
Μπούντουτσνοστ 3-4 10
Στεάουα Βουκουρεστίου 2-5 9

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Τετάρτη, 2 Δεκεμβρίου
Αβτοντόρ Σαρατόφ (Ρωσία) – Λιέτουβος Ρίτας (Λιθουανία)
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία) – Ζολνόκι Ολάι (Ουγγαρία)
Μπεσίκτας (Τουρκία) – ΠΑΟΚ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Ζενίτ Αγίας Πετρ. 6-1 13
Αβτοντόρ Σαράτοφ 5-2 12
Μπεσίκτας 3-4 10
Λιέτουβος Ρίτας 3-4 10
ΠΑΟΚ 2-5 9
Ζολνόκι Ολάι 2-5 9
6ος ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη, 1 Δεκεμβρίου
Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία) – ΑΕΚ
Χαποέλ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) – Γαλατασαράι (Τουρκία)

Τετάρτη, 2 Δεκεμβρίου
Κράσνι Βόλγκογκραντ(Ρωσία) – Νεπτούνας Κλαϊπέντα(Λιθουανία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Γαλατασαράι 6-1 13
ΑΕΚ 4-3 11
Νίζνι Νόβγκογκραντ 4-3 11
Νεπτούνας Κλαϊπέντα 4-3 11
Χαποέλ Ιερουσαλήμ 2-5 9
Κράσνι Βόλγκογραντ 1-6 8
Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*