Home / Ποδόσφαιρο / Premier League / Η Έβερτον πήρε «Χ», άξιζε τη νίκη με Μιραλάς κόντρα στην Τσέλσι

Η Έβερτον πήρε «Χ», άξιζε τη νίκη με Μιραλάς κόντρα στην Τσέλσι

Αθήνα
Έπιασε κορυφή, προσωρινά τουλάχιστον, η Μάντσεστερ Σίτι, επικρατώντας άνετα στο «Ετιχάντ» 4-0 της Κρίσταλ Πάλας, για την 22η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Οι «σίτιζενς» έφτασαν τους 43 βαθμούς, όσους έχουν επίσης Άρσεναλ και Λέστερ, με τις «αλεπούδες» να παίζουν λίγο αργότερα στο Μπέρμιγχαμ με την Αστον Βίλα και τους Λονδρέζους να δοκιμάζονται αύριο στο «Μπριτάνια» με τη Στόουκ Σίτι.

Το… ημίχρονο της χρονιάς παίχτηκε στο «Στάμφορντ Μπριτζ», όπου Τσέλσι και Έβερτον ήρθαν ισόπαλες 3-3. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο μέρος, τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν 2-0 με αυτογκόλ του Τέρι και γκολ του Μιραλάς, με τους γηπεδούχους να απαντούν με Ντιέγκο Κόστα και Φάμπρεγας.

Ο Φούνες Μόρι στο 90′ έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά στο 8ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζον Τέρι διόρθωσε το αυτογκόλ του ισοφαρίζοντας.

Βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Νιούκαστλ, η οποία επικράτησε 2-1 της Γουέστ Χαμ και επέτρεψε στην Τότεναμ (επιβλήθηκε νωρίτερα 4-1 της Σάντερλαντ) να αποσπαστεί στην τέταρτη θέση.