Home / Άλλα Σπόρ / Ζευγάρωσε τις νίκες η Αργεντινή με «υπερηχητικό» Σκόλα

Ζευγάρωσε τις νίκες η Αργεντινή με «υπερηχητικό» Σκόλα

Σε ένα συναρπαστικό ματς η Αργεντινή κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της σκληροτράχηλης Κροατίας και πήρε την νίκη με 90-82, έχοντας τον Λουίς Σκόλα σε δαιμονιώδη κατάσταση.

Οι «γκαούτσος» έφτασαν στην δεύτερη διαδοχική νίκη τους απέναντι στην Κροατία, η οποία στην πρώτη αγωνιστική σόκαρε την Ισπανία, όμως απέναντι στην Αργεντινή και τον λαμπρό Σκόλα δεν τα κατάφερε.

Η «αλμπισελέστε» έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ και δημιούργησε διαφορά 20 πόντων στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ οι Κροάτες ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το πρώτο ημίχρονο. Μετά άρχισαν να εκνευρίζονται, και οι τεχνικές ποινές έπεφταν βροχή.Το παιχνίδι όμως δεν σταμάτησε εκεί…

Η «χρβάτσκα» δεν τα παράτησε και μπήκε δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αποδεικνύοντας ότι μόνο τυχαία δεν είναι η μέχρι τώρα πορεία της και η νίκη επί της Ισπανίας. Με το επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο να διαμορφώνεται στο 28-17 υπέρ της, επιχείρησε μια εντυπωσιακή ανατροπή (85-81 στο 39’) όμως οι Αργεντινοί φάνηκαν ψύχραιμοι και τελικά πήραν την νίκη που τους εδραίωσε στην κορυφή του Β’ Ομίλου μαζί με την Λιθουανία.

Πρωταγωνιστής από την Αργεντινή ήταν ο Σκόλα με 23 πόντους με άξιους συμπαραστάτες τους Λαπροβίτολα και Τζινόμπιλι με 13, Νοτσιόνι με 11 και Καμπάτσο με10. Από την Κροατία ο εκπληκτικός Ντάριο Σάριτς που άγγιξε το triple double με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ, έκλεψε την παράσταση ενώ καλή απόδοση είχαν και οι Μπογκάνοβιτς με 18 και Χεζόνια με 16.

Δεκάλεπτα: 22-22, 46-40, 73-54, 90-82

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Σκόλα 23 (3 τρίπ., 9 ριμπ.), Τζινόμπιλι 13 (1), Καμπάσο 10 (1/9 τρίπ.), Λαπροβίτολα 13 (3), Ντελφίνο 7 (1), Ντέλια 2, Νοτσιόνι 11 (2), Ντεκ 4, Γκαρίνο 5 (1), Ακούνα 2.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Μπάμπιτς 8 (2), Στίπτσεβιτς, Σιμόν 8 (2), Χεζόνια 16 (4), Σάριτς 19 (10 ριμπ., 7 ασ.), Ούκιτς 2, Πλάνινιτς 7, Μπιλάν 4, Σάκιτς, Μπογκντάνοβιτς 18 (1).

πηγή : sport-fm.gr