Home / Βόλεϊ / Εύκολα ο Ολυμπιακός, ήττα με ανατροπή ο Παναθηναϊκός, εύκολα ο Φοίνικας

Εύκολα ο Ολυμπιακός, ήττα με ανατροπή ο Παναθηναϊκός, εύκολα ο Φοίνικας

Αθήνα
Ο Ολυμπιακός συνέχισε τις καλές εμφανίσεις του στο πρωτάθλημα και με λίγα λάθη και αποτελεσματική επίθεση νίκησε την Παναχαϊκή με 3-0 σετ στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Είναι η τρίτη νίκη του Ολυμπιακού επί της Παναχαϊκής μέσα σε 40 ημέρες μετά τις δύο νίκες με το ίδιο σκορ στην Α΄και Β΄φάση του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Ορεστιάδα-Παναθηναϊκός 3-2 (21-25, 22-25, 25-17, 25-23, 15-9)

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η Ορεστιάδα και μάλιστα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Οι ακρίτες παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ με πρωταγωνιστές τους Μίλιτς, Χήρα, Αμπουίλα κατάφεραν να νικήσουν με 3-2 και να σημειώσουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα στην παρθενική παρουσία στον πάγκο του Πλάμεν Κριστόφ.

Ηρακλής-Παμβοχαϊκός 1-3 (18-25, 23-25, 27-25, 21-25)

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη και την τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα κατάφερε να πάρει ο Παμβοχαϊκός νικώντας με 3-1 τον Ηρακλή.

Πρόκειται για την πρώτη νίκη του Παμβοχαϊκού στη Θεσσαλονίκη επί του Ηρακλή. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιώργου Χριστόπουλου ήταν ο Παναγιώτης Πελεκούδας με 10/11 επιθέσεις.

ΑΟΠ Κηφισιάς-Λαμία 3-0 (25-23, 25-19, 25-22)

Ασορτί με το σκηνικό του καιρού εκτός Ζηρινείου ο ΑΟΠ Κηφισιάς ήταν… καταιγιστικός κόντρα στη Λαμία και με 3-0 σετ σημείωσε την τέταρτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα που τον διατηρεί εντός της πρώτης τετράδας του βαθμολογικού πίνακα.

Φοίνικας Σύρου-Άρης 3-0 (34-32, 25-10, 25-13)

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-0 τον Άρη και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ παράλληλα διατήρησε το αήττητο εντός έδρας τη φετινή σεζόν.

Στις αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΠΑΟΚ-Εθνικός Αλεξ/λης 3-0 (25-20, 25-19, 25-10)
Ολυμπιακός-Παναχαϊκή 3-0 (25-18, 25-19, 25-18)