Home / Ποδόσφαιρο / Premier League / Δεν χάνει!

Δεν χάνει!

Η Λέστερ συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της προς την κατάκτηση της Premier League, επικρατώντας αυτή τη φορά με 1-0 της Νιούκαστλ χάρη σε εκπληκτικό γκολ του Σίντζι Οκαζάκι. Ντεμπούτο με το… αριστερό για τον Ράφα Μπενίτεθ. Στο +5 από τη δεύτερη Τότεναμ παρέμειναν οι “αλεπούδες”.
Η ξέφρενη πορεία της Λέστερ συνεχίζεται! Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι, επικράτησε, έστω και δύσκολα με 1-0 της Νιούκαστλ και κάνει όνειρα… τίτλου! Οι “καρακάξες”, με τον Ράφα Μπενίτεθ να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο, μπήκαν πιο δυνατά και πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου έχασαν δύο καλές στιγμές, με κυριότερη το δυνατό σουτ του Τζακ Κόλμπακ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Οι “αλεπούδες”, μετά το 15′ ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 25ο λεπτό με εκπληκτικό ψαλιδάκι του Σίντζι Οκαζάκι. Βέβαια, στην αρχή της φάσης ο Τζέιμι Βάρντι που δίνει την ασίστ στον Ιάπωνα είναι
εκτεθειμένος και το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει.

Οι παίκτες του Ρανιέρι, με τη γνωστή αμυντική συνταγή, έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια αισιοδοξίας στους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο μέρος, οι “καρακάξες” προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλά οι παίκτες οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι αρκετές αλλαγές έριξαν αισθητά το ρυθμό, κάτι που βόλεψε τη Λέστερ, η οποία εξουδετέρωσε τα ατού της Νιούκαστλ. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Μπενίτεθ πίεσε για το πολυπόθητο γκολ, αλλά οι “μπλε” άντεξαν και πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη.

Οι συνθέσεις

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Σίμπσον, Χουτ, Μόργκαν, Φουκς, Καντέ, Ντρικγουότερ, Ολμπράιτον (75′ Ουγιόα), Μαχρέζ, Οκαζάκι (64′ Σλουπ), Βάρντι.

Νιούκαστλ (4-4-2): Έλιοτ, Γιάνμαατ, Τέιλορ, Λάσκελες, Κόλμπακ, Ανίτα (56′ Τάουνσεντ), Σέλβεϊ (87′ Ντουμπιά), Σισοκό, Πέρεθ (70′ Ντε Γιονγκ), Βαϊνάλντουμ, Μίτροβιτς.