Home / Tennis / Απόλυτο αφεντικό ο Τζόκοβιτς (pic)

Απόλυτο αφεντικό ο Τζόκοβιτς (pic)

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε 6-2, 6-0 του Μίλος Ράονιτς και πανηγύρισε την 3η διαδοχική νίκη του στο Ιndian Wells.

O Σέρβος, ο οποίος μετρά 5 τίτλους στην έρημο της Καλιφόρνια ισοφάρισε παράλληλα το ρεκόρ των  27 τίτλων Masters του Ραφαέλ Ναδάλ.

Όπως καταδεικνύει και το αποτέλεσμα ο Ράονιτς δεν μπόρεσε ποτέ να απειλήσει τον Νόλε, με τον τελευταίο να κατακτά τη νίκη σε 77 λεπτά, συμπληρώνοντας τις 6 νίκες σε ισάριθμους αγώνες εις βάρος του.

Ο Καναδός δεν κατάφερε να συνεχίσει την εντυπωσιακή του πορεία στη διοργάνωση, ενώ φάνηκε να αντιμετωπίζει και κάποιο ιατρικό πρόβλημα, ζητώντας ιατρικό τάιμ-άουτ στο τέλος του πρώτου σετ.

Αυτός είναι ο τρίτος φετινός τίτλος για τον Τζόκοβιτς, μετά από εκείνους σε Αυστραλιανό Όπεν και Ντόχα και ο 62ος συνολικά στην καριέρα του.

Με την 16η διαδοχική νίκη του Τζόκοβιτς σε Masters διοργανώσεις, ενώ συμπλήρωσε 22 νίκες σε 23 αγώνες φέτος.

Παράλληλα, μαζί με τον Φέντερερ είναι και οι μοναδικοί που έχουν κάνει το three-peat στην έρημο της Καλιφόρνια.

Πηγή:Gazzetta.gr