Home / Βόλεϊ / Αποκλεισμός για Αρβανίτη, Καραγκούνη

Αποκλεισμός για Αρβανίτη, Καραγκούνη

Η Εθνική ομάδα μπιτς βόλεϊ ηττήθηκε με 1-2 σετ (19-21, 21-17, 15-12) από τις Καναδέζες Μέγκαν, Νικόλ στη δεύτερη αγωνιστική του τετράστερου τουρνουά μπιτς βόλεϊ και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια, καταλαμβάνοντας την 25η θέση της κατάταξης.

Στο πρώτο σετ, η ελληνική ομάδα είχε από την αρχή ένα σταθερό προβάδισμα, καθώς το 4-2 έγινε 8-3, αλλά οι Καναδέζες μείωσαν σε 8-6 και 9-8. Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες προηγήθηκαν ξανά με +4, όμως με σερί 1-5 το σκορ έγινε 17-17.

Με την επιστροφή επίθεση της Καραγκούνη και κόντρα μπάλα της Αρβανίτη έκαναν το 19-17 για να παραμείνει η διαφορά μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τις Καναδέζες να ξεφεύγουν με 5-8, ωστόσο εξαιρετικές άμυνες από το ελληνικό δίδυμο έφεραν την ανατροπή και το 9-8 και, στη συνέχεια, έγινε μάχη πόντο-πόντo μέχρι το 16-16. Εκεί, το σκορ πήγε στο 16-20 και φτάσαμε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες ξεκίνησαν καλύτερα, έφτασαν στο 4-2, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 9-7 που έγινε 9-11 με άσο και δύο λάθη. Στο 11-12, η Αρβανίτη δεν μπόρεσε να βγάλει την άμυνα, μετά η Καραγκούνη έκανε κακή υποδοχή και, παρόλο που σβήστηκε το πρώτο ματς μπολ, στην επόμενη φάση ο αγώνας τελείωσε.