Home / Μπάσκετ / Euroleague / Ήττα για Φιορεντίνα, «Χ» η Ρόμα, σκυτάλη σε Ίντερ, Νάπολι, Γιούβε

Ήττα για Φιορεντίνα, «Χ» η Ρόμα, σκυτάλη σε Ίντερ, Νάπολι, Γιούβε

Aθήνα
Θύμα πολύ μεγάλης έκπληξης έπεσε η Φιορεντίνα, που ηττήθηκε μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι» με 1-3 από τη Λάτσιο στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του καμπιονάτο. Τα τρία από τα τέσσερα γκολ της συνάντησης σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις (!), με τους «βιόλα» να χάνουν πολύτιμο έδαφος στη μάχη για τον τίτλο, αφού με νίκες Νάπολι και Γιουβέντους θα τους στείλουν στην τέταρτη θέση, από τη δεύτερη που κατέχουν τώρα.

Το γκολ του Ρούντιγκερ με κοντινή προβολή μόλις στο 4ο λεπτό, σκόρπισε θύελλα ενθουσιασμού στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, εκεί όπου διεξήχθη το ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής ανάμεσα στη Ρόμα και τη Μίλαν (1-1). Ωστόσο, και ενώ ο σκόρερ είχε κεφαλιά στο δοκάρι στο 20’, τα πράγματα δεν κύλησαν όπως θα περίμεναν οι Ρωμαίοι.

Η Μίλαν κατάφερε να ισορροπήσει σιγά – σιγά, και μάλιστα ισοφάρισε στο 50’, όταν έπειτα από ωραία μπαλιά του Χόντα, ο Κούτσκα με κεφαλιά έκανε το 1-1. Η είσοδος του εμβληματικού αρχηγού, Τότι, δεν άλλαξε πολλά για τους «τζιαλορόσι», ενώ αντίθετα οι «ροσονέρι» είχαν χάσει και δοκάρι στο 64’ σε σουτ του Μπάκα μέσα από την περιοχή! Ο Μανωλάς αποχώρησε από την 11άδα της Ρόμα στο ημίχρονο.

Την 3η εφετινή νίκη στο Serie A σημείωσε η Κάρπι. Οι νεοφώτιστοι σε αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής στο Campionato, επικράτησαν 2-1 της Ουντινέζε του Ορέστη Καρνέζη, ωστόσο παρέμειναν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Πασιούτι (26`) και Λόλο (70`), ενώ για την Ουντινέζε κάτω από τα δοκάρια της οποίας βρέθηκε ο Καρνέζης, μείωσε ο Ζαπάτα στο 72ο λεπτό.