Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / Έκανε το νταμπλ ο Παναθηναϊκός, πήρε και το Κύπελλο κόντρα στη Δωδεκάνησο!

Έκανε το νταμπλ ο Παναθηναϊκός, πήρε και το Κύπελλο κόντρα στη Δωδεκάνησο!

Τον 1652ο τίτλο της ιστορίας του πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επιβλήθηκε 74-53 στον τελικό Κυπέλλου στο μπάσκετ με αμαξίδιο, που διεξήχθη στη Λάρισα!

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι μετά το πρώτο δεκάλεπτο κι έφτασαν στην κατάκτηση της «κούπας», την οποία γιόρτασαν με τους 400 περίπου οπαδούς τους, που δημιούργησαν καταπληκτική ατμόσφαιρα κι έκαναν ρεκόρ προσέλευσης στο αγώνισμα.

Έτσι, το «τριφύλλι» έκανε το νταμπλ, αφού προ ημερών είχε κατακτήσει και το πρωτάθλημα.

Η ενημέρωση του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού:

«Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία του στο μπάσκετ με αμαξίδιο στη Λάρισα με 400 οπαδούς στο πλευρό του.

Τον 1652ο τίτλο του γιορτάζει ο Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος με το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο να νικάει τη Δωδεκάνησο (53-74) και να πραγματοποιεί το νταμπλ.

Οι Κυπελλούχοι μπήκαν λίγο αγχωμένα στο ματς και με κάποια νευρικότητα στην αρχή του ματς ωστόσο γρήγορα μπήκαν στις συνθήκες του αγώνα και με τη λήξη της πρώτης περιόδου είχαν προβάδισμα με 18-11.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟ ήταν σοβαρός και συγκεντρωμένος και πάλι και οι παίκτες του Κώστα Χρόνη ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 36-24.

Στην τρίτη περίοδο το τριφύλλι πάτησε γκάζι και σιγούρεψε την κούπα με σκορ 58-35.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και πάλι και πήρε την κούπα με τελικό σκορ 53-74.

Οι πράσινοι γιόρτασαν την κούπα με τους 400 οπαδούς τους που έκαναν ρεκόρ προσέλευσης στην Ελλάδα στο αγώνισμα.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 24-36, 35-58, 53-74».