Home / Μπάσκετ / NBA / Απιστεύτος Κέβιν Λοβ – Νίκη των Cavs κόντρα στους Blazers

Απιστεύτος Κέβιν Λοβ – Νίκη των Cavs κόντρα στους Blazers

Πράματα και θάματα έκανε ο Κέβιν Λοβ τα ξημερώματα της Πέμπτης στο Κλίβελαντ. Ο σταρ των Καβαλίερς πέτυχε 34 πόντους (!) στην πρώτη περίοδο του αγώνα (40 συνολικά) και ήταν το «κλειδί» στη νίκη με 137-125 επί των Μπλέιζερς.

Πολύ καλός και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος πέτυχε το 44ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του, με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 13 ασίστ, και ξεπέρασε τον Γκάι Ρόντζερς στην 17η θέση της λίστας με τους παίκτες με τις περισσότερες ασίστ στο ΝΒΑ.

Ο Λοβ με οκτώ τρίποντα στην πρώτη περίοδο έδωσε το προβάδισμα και τη διαφορά στους Καβαλίερς, που έφτασαν εύκολα στην επικράτηση. Στο μεταξύ, οι Γουόριορς συνέχισαν κόντρα στους Λέικερς τις εκπληκτικές εμφανίσεις. Νίκησαν με διαφορά 43 πόντων την ομάδα του Λος Άντζελες. Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 31 πόντους με 7/12 τρίποντα (9 ασίστ, 5 ριμπάουντ) και ο Ντουράντ 28 πόντους με 11/15 σουτ.

Τέλος, οι Κινγκς επιβλήθηκαν με 116-101 των Θάντερ μέσα στο Σακραμέντο. Ο Κώστας Κουφός πήρε 17 λεπτά συμμετοχής και στο διάστημα αυτό κατάφερε να πετύχει 9 πόντους και να μαζέψει 10 ριμπάουντ, ενώ είχε και ένα κλέψιμο.