Home / Μπάσκετ / Eurobasket 2015 / Στο τέλος μίλησε η Ελληνική ψυχή

Στο τέλος μίλησε η Ελληνική ψυχή

Με σπουδαία ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική Ανδρών υπέταξε και την Κροατία και έβαλε… πλώρη για την κορυφή του 3ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2015.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 72-70 των «οικοδεσποτών», τους οποίους και υποχρέωσε στην πρώτη ήττα τους. Επόμενος αντίπαλος της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη θα είναι η Γεωργία (8/9, 19:00).

Ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής στην αναμέτρηση με 16 πόντους και 6 ασίστ, Βασίλης Σπανούλης, έβαλε την υπογραφή του στην ανατροπή που επετεύχθη στο 36΄ με εννέα προσωπικούς πόντους του σε αυτό το διάστημα.

Καταλυτικός και ο Πρίντεζης με 13 πόντους, όπως και οι “δίδυμοι πύργοι” Μπουρούσης (10π.)-Κουφός (11π.), ενώ ο Σλούκας (3ασ., 2π.) ανταπεξήλθε στα καθήκοντά του κάθε φορά που ο ομοσπονδιακός τεχνικός επέλεγε να παρατάξει 3 γκαρντ για να αυξήσει την πίεση στην άμυνα.

Ασίστ (21 έναντι 10) και επιθετικά ριμπάουντ (14 έναντι 7) ήταν τα στοιχεία που συνέβαλαν ώστε να έρθει η πολυπόθητη ανατροπή για την Εθνική.

Από τους Κροάτες, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς ο οποίος υπέστη διάσειση στο παιχνίδι της πρεμιέρας με τη Σλοβενία, προσπάθησε ο Κρούνοσλαβ Σίμον με 18 πόντους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση είχε και ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με 14.

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς (5/18), τα αναποτελεσματικά τελειώματα και ο χειμαρρώδης ρυθμός της Κροατίας δεν επέτρεψαν στην Εθνική να κάνει το παιχνίδι της στο πρώτο δεκάλεπτο.

Την ίδια στιγμή το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν κατάφερε να περιορίσει τη μαεστρική οργάνωση του Ντρέιπερ, οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν τους αιφνιδιασμούς και μοιραία οι παίκτες του Κατσικάρη ακολουθούσαν σε όλο το δεκάλεπτο στο σκορ.

Ο Σπανούλης ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει επιθετικά η Εθνική σε αυτό το διάστημα, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να τρέχει ένα προσωπικό σερί 4-0 (1 τρίποντο) και να μαζεύει το 7-13 σε 11-13 στο 7΄.

Ωστόσο, η παρουσία του Σπανούλη και μόνο δεν ήταν αρκετή με τους Κροάτες να τιμωρούν από τα 6.75 και κοντά στο καλάθι και να κλείνουν την περίοδο στο +5 (13-18). Η άμυνα ζώνης των αντιπάλων συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο να δημιουργεί προβλήματα. Κουφός, Πρίντεζης και Αντετοκούνμπο βρήκαν κάποιες διόδους μέσα στη ρακέτα, αλλά ο Σίμον με 3/3 τρίποντα κράτησε τους «οικοδεσπότες» σε διαφορά ασφαλείας (24-33 στο 18΄).

Η επιλογή του Κατσικάρη να παρατάξει τρεις γκαρντ (Σπανούλης, Καλάθης, Σλούκας) έφερε κάποια πίεση, αλλά στην επίθεση δεν ήρθαν τα μακρινά σουτ (1/11 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο) και η Εθνική πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -5 (28-33). Διαφορά που μπορεί να ήταν μεγαλύτερη, αν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν υπερείχε στα επιθετικά ριμπάουντ (9 έναντι 4).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου η Εθνική εξαργύρωσε την επιθετική της άμυνα με παγίδες, ενώ με ένα ξέσπασμα του Πρίντεζη (πέντε διαδοχικοί πόντοι, 1 τρίποντο) η διαφορά έπεσε στους -5 (35-40 στο 23΄). Ωστόσο, η άμυνα της ελληνικής ομάδας έχασε και πάλι το δέσιμό της με τους Ούκιτς (1) και Χεζόνια (2) να «τιμωρούν» από τα 6.75 και με τρία “κολλητά” τρίποντα να γράφουν το 39-49 στο 26΄.

Την ίδια στιγμή ο Αντετοκούνμπο υπέπεσε στο 4ο προσωπικό φάουλ και πέρασε στον πάγκο δημιουργώνοντας επιπλέον πονοκεφάλους στον Κατσικάρη. Ένα φάουλ που κέρδισε σε τρίποντο ο Σπανούλης και εκτέλεσε ο Μάντζαρης (χτύπησε επιπόλαια ο πρώτος) μάζεψε τη διαφορά, αλλά και πάλι η Εθνική μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -6 (51-57).

Ο επίλογος του αγώνα ανήκε στον Βασίλη Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού μπήκε ζεστός από τα 6.75 και με εννέα προσωπικού πόντους σε αυτό το διάστημα (2 τρίποντα, 3/3 βολές από φάουλ) μείωσε στο 36΄ σε 64-65, για να πάρει τη σκυτάλη ο Σλούκας και με jump shoot να δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα (66-65). Πρίντεζης και Μπουρούσης έδωσαν αέρα 4 πόντων στην Εθνική (72-68 στο 39΄), με τους «πληγωμένους» Κροάτες στην καρδιά της… ψυχολογίας τους να μην μπορούν να αντιδράσουν και να πέφτουν με το τελικό 72-70.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Τρουχίγιο (Ισπανία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία)