Home / Μπάσκετ / Eurobasket 2015 / Παναθηναϊκή πρόκριση στους «16» με εκδίκηση και σε…3D

Παναθηναϊκή πρόκριση στους «16» με εκδίκηση και σε…3D

Αθήνα
Αυτό που μέχρι πριν δύο εβδομάδες είχε αρχίσει να… ξεθωριάσει, ουσιαστικά επετεύχθη με τον πιο ηχηρό τρόπο! Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια τεράστια νίκη με 93-86 επί της Μπαρτσελόνα και «κλείδωσε» την πρόκριση στους «16» της Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» καθοδηγούμενοι από τον εκπληκτικό Διαμαντίδη, αλλά και τον εντυπωσιακό Ραντούλιτσα ήταν ανώτεροι σχεδόν σε ολόκληρο το ματς, εκτός από το πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, όπου οι Καταλανοί κατέβασαν τη διαφορά (είχε φτάσει στο +16 66-50 στο 28′) ακόμα και στον πόντο (71-70 33′).

Κορυφαίος για τους «Μπαλουγκράνα» ο Αμπρίνες. Έτσι, το «τριφύλλι» πήρε μια γλυκιά εκδίκηση για τη βαριά ήττα του πρώτου γύρου και παράλληλα «έσπασε» και τη δυσμενή παράδοση που είχε δημιουργήσει η Μπαρτσελόνα μετρώντας 9 σερί νίκες από το 2013.

Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 25 πόντους (ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση για το Σέρβο) δεν άφησε στον Άντε Τόμιτς να κάνει το παιχνίδι του, ο Νικ Καλάθης με 10 ασίστ έδωσε και πάλι ρεσιτάλ δημιουργίας, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 20 πόντους τράβηξε στην… επιφάνεια τον Παναθηναϊκό στην αμυντική και επιθετική του… καθίζηση στον επίλογο του αγώνα.

Πολύτιμος και ο Τζέιμς Γκιστ με 10 πόντους, ενώ ο Νίκος Παππάς πάτησε παρκέ στο 5΄ και αποθεώθηκε στην επιστροφή του στην ευρωπαϊκή αγωνιστική δράση. Από τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Άλεξ Αμπρίνες με 21 πόντους, 13 πρόσθεσε ο Στράτος Περπέρογλου, ενώ ένα τρίποντο ήταν η συγκομιδή του Βεζένκοφ.

Η γραμμή ψηλών του Παναθηναϊκού έπιασε με το… καλημέρα δουλειά μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Ραντούλιτσα (9π.), Γκιστ (2π.) και Κούζμιτς (2π.) σημείωσαν τους 13 από τους 21 πόντους των «πράσινων» στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ όλες οι επιθέσεις των γηπεδούχων ήταν επικεντρωμένες κοντά στο καλάθι (σ.σ. είχε μόλις 1 προσπάθεια από τα 6.75, 0/1).

Στον αντίποδα, η Μπαρτσελόνα ήταν πιο δημιουργική, εκτέλεσε από τα 6.75 με τους Αμπρίνες και Αρόγιο, ο Τόμιτς βρήκε λύσεις κοντά στο αντίπαλο καλάθι (6π.) και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε δυνατό ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να μπαίνουν στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ στο 21-22.

Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο επιθετικός στα αμυντικά του καθήκοντα (υποχρέωσε σε 5 λάθη την Μπαρτσελόνα, που είχε 0 στο α’ δεκ., ενώ μέτρησε και 3 κλεψίματα), ο Καλάθης (5 ασίστ) έδωσε ρυθμό στο κομμάτι της δημιουργίας (11 ασίστ ο Παναθηναϊκός) και με τον Ραντούλιτσα να συνεχίζει να αποτελεί… οδοστρωτήρα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (15π.) οι «πράσινοι» άρχισαν να ελέγχουν την αναμέτρηση.

Παράλληλα, οι γηπεδούχοι περιόρισαν τον Τόμιτς, ενώ ανάγκασαν τους «μπλαουγκράνα» να χαλάσουν τα ποσοστά ευστοχίας τους. Με τον Φώτση, μάλιστα, να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-2 και στο 14΄ ξέφυγαν με +6 (30-24). Ο Διαμαντίδης ανέβασε τη διαφορά από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και παρά τις προσπάθειες των Βεζένκοφ, Περπέρογλου από τα 6.75, οι «πράσινοι» κατάφεραν με άμυνα και Γιάνκοβιτς να ξεφύγουν στο 19΄ για πρώτη φορά με +10 πόντους (45-35).

Στην τρίτη περίοδο η ασφυκτική άμυνα του Παναθηναϊκού έφερε κλεψίματα και αιφνιδιασμούς με τον… ορεξάτο Γκιστ να κυριαρχεί επιθετικά στο νέο ξέσπασμα των «πράσινων» (επιμέρους σκορ 8-2 και στο 23΄ 55-37). Ακολούθησε ένα κενό διάστημα των γηπεδούχων, για να μειώσει σε 58-50 η Μπαρτσελόνα στο 26΄, αλλά δύο κολλητά τρίποντα από Πάβλοβιτς και Διαμαντίδης έδωσε ανάσα στην ελληνική ομάδα (66-50 στο 28΄).

Η αδυναμία του Παναθηναϊκού, πάντως, να περιορίσει στην τρίτη περίοδο τον Αμπρίνες (σημείωσε 14 πόντους) βοήθησε τον Ισπανό φόργουορντ να κρατήσει ζωνταντές τις ελπίδες της ομάδας του (66-57 στο 30΄ με τρίποντο του στην εκπνοή). Με τον Περπέρογλου να μπαίνει δυναμικά στον επίλογο της αναμέτρησης (2 τρίποντα) η Μπαρτσελόνα έτρεξε επιμέρους σκορ 5-13, μείωσε σε 71-70 στο 33΄ και προσπάθησε να αρπάξει το «διπλό».

Ωστόσο, ο Διαμαντίδης με επτά διαδοχικούς πόντους του, 2 ασίστ και 1 κομβικό τρίποντο έγραψε στο 37΄ το 80-74. Ο Φελντέιν 1.5΄ πριν από τη λήξη προσπάθησε να καθαρίσει από τα 6.75 το παιχνίδι (85-78), αλλά η απάντηση του Ναβάρο ήταν άμεση (85-81). Τι ακολούθησε; 2/2 βολές του Ραντούλιτσα (87-81), εξαιρετική άμυνα των «πράσινων» με μπλοκ του Γκιστ στον Ντόελμαν, κερδισμένο φάουλ του Αμερικανού από τον Αρόγιο (2/2β. 89-81) και… τέλος, καθώς τα περίπου 30΄΄ δεν ήταν αρκετά για την ανατροπή που έψαχνε η Μπαρτσελόνα…

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 45-35, 66-57, 93-86

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Παστούσιακ (Πολωνία), Ζάστσουκ (Ουκρανία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 7 (1), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 5 (1), Ραντούλιτσα 25, Παππάς 4, Φελντέιν 7 (1), Διαμαντίδης 20 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 9 (1), Κούζμιτς 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόελμαν 6, Ρίμπας 6, Λαουάλ 6, Αμπρίνες 21 (3), Ναβάρο 5 (1), Σατοράνσκι 6, Βεζένκοφ 3 (1), Σάμουελς 2, Όλεσον 3 (1), Αρόγιο 9 (1), Περπέρογλου 13 (3), Τόμιτς 11.

Σε αγώνες για την 8η αγωνιστική της Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: