Home / Μπάσκετ / NBA / Porzingis εσύ σούπερ σταρ!

Porzingis εσύ σούπερ σταρ!

Ο Kristaps Porzingis έχει ανέβει επίπεδο φέτος. Πλέον μπορεί να “καθαρίζει” παιχνίδια και μόνος του, χωρίς την βοήθεια του Carmelo Anthony.

Και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στον αγώνα με τους Blazers στη Νέα Υόρκη, όπου ο Λετονός forward πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του, οδηγώντας τους Knicks σε μία σημαντική νίκη επί των Blazers με 107-103. Την 5η σερί εντός έδρας νίκη των Νεοϋορκέζων για την ακρίβεια.

Ο Porzingis λοιπόν έμοιαζε να είναι απλώς… παντού, ειδικά στην επίθεση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 31 πόντους με 13/23 σουτ και 9 ριμπάουντ, καταφέρνοντας παρέα με τον Derrick Rose (18 πόντοι, 5 ασίστ) και τον Carmelo Anthony (17 πόντοι – όλοι στις τρεις πρώτες περιόδους) να υποχρεώσουν τους Blazers στην τέταρτη ήττα τους στα τελευταία πέντε παιχνίδια τους, παρά τους 22 πόντους του Damian Lillard και τους 16 πόντους του C.J McCollum. Αν και η αλήθεια είναι ότι το ξεκίνημα του αγώνα δεν έδειχνε τι θα ακολουθήσει.

Οι Blazers μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και ξέφυγαν νωρίς-νωρίς με 16-25. Πολύ γρήγορα ωστόσο οι Knicks μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά στο 28-33 στο φινάλε της 1ης περιόδου. Και στην 2η περίοδο θα κατάφερναν σταδιακά να πάρουν το πάνω χέρι χάρη και στις οργανωτικές ικανότητες του Brandon Jennings, που τελείωσε τον αγώνα με 11 ασίστ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 60-58. Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι και αυτό φάνηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου καμία εκ των δύο ομάδων δε μπόρεσε να ξεφύγει με περισσότερους από 5 πόντους, με το σκορ της 3ης περιόδου να είναι ισόπαλο με 81-81.

Στην 4η περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και καλάθι-καλάθι, με το φινάλε να αναμένεται συγκλονιστικό. Κάπου εκεί ωστόσο ο Mindaugas Kuzminskas περίπου 2 1/2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τρίποντο έδωσε “αέρα” 4 πόντων στους Knicks (105-101) “κόβοντας” τα πόδια των Blazers. Ακολούθησαν δύο βολές του Lillard και αρκετές άστοχες επιθέσεις για τις δύο ομάδες. Και τότε ήρθε ο Rose με ένα μεγάλο σουτ με 6 δευτερόλεπτα να μένουν για την λήξη του αγώνα, με το οποίο έκανε το σκορ 107-103, “κλειδώνοντας” τη νίκη των Knicks.