Home / Ποδόσφαιρο / Super League 1 / Ολυμπιακός / Live score: Χανιά – ΟΣΦΠ (1-0), «ΠΑΣάς» με ανατροπή ο ΠΑΟ

Live score: Χανιά – ΟΣΦΠ (1-0), «ΠΑΣάς» με ανατροπή ο ΠΑΟ

Aθήνα
Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα με 2-1 από τους Ζωσιμάδες παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον ΠΑΣ Γιάννινα, και έτσι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στις 17:15 ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στην Κρήτη την ομάδα των Χανίων, στον αγώνα που ρίχνει την αυλαία των πρώτων αγώνων της φάσης των «16».

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-2

Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά τη νίκη στους «Ζωσιμάδες» επί του ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 (75΄ Αμπέντ, 78΄ Πέτριτς – 57΄ Ακόστα), σε ένα παιχνίδι πλούσιο σε συγκινήσεις αλλά και διαμαρτυρίες εκ μέρους της αθηναϊκής ομάδας, που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Σάντσεθ. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη (14/1).

Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από μετριότητα, κακό θέαμα και το σοβαρό τραυματισμό του Σάντσεθ, ο οποίος χτύπησε σε μια (άστοχη) έξοδο του Κοτσόλη στο 8ο λεπτό, σε φάουλ του Ακόστα και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο των Ιωαννίνων, με τις πρώτες πληροφορίες να κάνουν λόγο ενδεχομένως και για κάταγμα βραχίονα του Ισπανού αμυντικού, που θα μπορούσε να τον κρατήσει ίσως και τρεις μήνες εκτός αγωνιστικών χώρων! Ως προς τα αγωνιστικά, στο 17΄ ο Πέτριτς έπεσε μάλλον εύκολα σε μαρκάρισμα του Καρανίκα αλλά ο Μάνταλος δεν συγκινήθηκε, ενώ το μακρινό σουτ του Καρέλη στο 41΄ πέρασε άουτ και την κεφαλιά του Πέτριτς στο 45΄ μπλόκαρε ο Βελλίδης.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο κι ενώ το χρονόμετρο έδειχνε το 49ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Πράνιτς ο προωθημένος Τελάντερ πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι των γηπεδούχων, οι οποίοι πάντως αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι οκτώ λεπτά αργότερα: στο 57΄ και ύστερα από βολέ του Βελλίδη ο Γιάκος πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα μπροστά, οι στόπερ του Παναθηναϊκού δεν βρίσκονταν στη θέση τους και ο Ακόστα, οριακά μπροστά από τους αμυντικούς και παρά την προσπάθεια του Βέμερ να τον ανακόψει, προχώρησε και πλάσαρε τον Κοτσόλη.

Η αποβολή του Καρανίκα με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 67΄, για ανατροπή του Καρέλη που ετοιμαζόταν να βγει απέναντι στον Βελλίδη, άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι, αφού ο Παναθηναϊκός έγινε πολύ πιο επιθετικός και στο 70΄ ο Καρέλης έκανε από αριστερά παράλληλη μπαλιά, ο Μπουμάλ έκανε την προβολή και ο διεθνής τερματοφύλακας του ΠΑΣ απέκρουσε. Στο 73΄ ακυρώθηκε γκολ του Καλτσά με καθυστερημένη υπόδειξη του βοηθού, αλλά στο 75΄ οι «πράσινοι» έφτασαν στην ισοφάριση με το τρίτο γκολ του Αμπέντ στους τελευταίους δύο αγώνες του Παναθηναϊκού, όταν πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Βελλίδη σε πλασέ του Πέτριτς.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε τρία λεπτά αργότερα, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά ο Πέτριτς βρήκε στόχο αυτή τη φορά με καρφωτή κεφαλιά για το 1-2, με τον Κροάτη επιθετικό να γίνεται αλλαγή αμέσως ύστερα (ήταν προγραμματισμένη) δίνοντας τη θέση του στον Μπεργκ!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 67΄ Καρανίκας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσουκαλάς, Τζημόπουλος – Πράνιτς

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Τσουκαλάς, Γαρουφαλιάς (78΄ Ηλιάδης), Λίλα, Ακόστα, Γιάκος (66΄ Μπέριος), Μανιάς (83΄ Ίλιτς).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Κοτσόλης, Βέμερ, Τελάντερ, Σάντσεθ (11΄ Κουτρουμπής), Πράνιτς, Εσιέν, Αμπέντ, Ζέκα, Μπουμάλ (72΄ Καλτσάς), Πέτριτς (79΄ Μπεργκ), Καρέλης.