Home / Μπάσκετ / Euroleague / H Γκλάντμπαχ έβαλε «φρένο» στη Μπάγερν με 3άρα

H Γκλάντμπαχ έβαλε «φρένο» στη Μπάγερν με 3άρα

Αθήνα
Στο «Μπορούσια Παρκ» σταμάτησε -και μάλιστα με εμφατικό τρόπο- το αήττητο της Μπάγερν Μονάχου στο φετινό γερμανικό πρωτάθλημα.

Η Γκλάντμπαχ άντεξε στο πρώτο ημίχρονο στην πίεση των Βαυαρών, οι οποίοι είχαν στο διάστημα αυτό αρκετές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δοκάρι με τον Κόμαν, και «χτύπησε» στο β΄ ημίχρονο στις αντεπιθέσεις, φτάνοντας στο θρίαμβο με 3-1, χάρη σε γκολ των Βεντ, Στιντλ και Τζόνσον.

Η Μπορούσια μετράει πλέον οκτώ νίκες και δύο ισοπαλίες αφότου την ανέλαβε ο Αντρέ Σούμπερτ (κι ενώ είχε ξεκινήσει με πέντε ήττες), ενώ η Μπάγερν, που απλά μείωσε με τον Ριμπερί να σκοράρει στην επανεμφάνισή του, παραμένει στην κορυφή, αλλά η Ντόρτμουντ θα έχει την ευκαιρία να την πλησιάσει, εφόσον νικήσει λίγο αργότερα εκτός έδρας τη Βόλφσμπουργκ.

Στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας παραμένει η Χέρτα, που νίκησε 2-1 στο Βερολίνο τη Λεβερκούζεν, εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Μπένις μόλις στο 17΄. Με πρωταγωνιστή τον Ζαϊρο (δύο γκολ και μία ασίστ), η Μάιντς θριάμβευσε 3-1 στο Αμβούργο και «φρέναρε» την ανοδική πορεία της ομάδας του λιμανιού, ενώ η Άουγκσμπουργκ πέτυχε σπουδαίο «διπλό» στην Κολονία (1-0), η οποία έχασε πέναλτι με τον Μοντέστ. Τέλος η ουραγός Χοφενχάιμ «τσίμπησε» βαθμό στην έδρα της Ίνγκολστατ, χάτη σε γκολ του Ουτ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.