Home / Ομάδες / Χωρίς φρένο η «Γιούβε», η Λάτσιο έστειλε τη… Ρόμα στο Champions League

Χωρίς φρένο η «Γιούβε», η Λάτσιο έστειλε τη… Ρόμα στο Champions League

Στο Campionato…

Αθήνα
Ασταμάτητη η Γιουβέντους. Η «Μεγάλη Κυρία» παρά το γεγονός ότι έχει κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα συνεχίζει ακάθεκτη. Στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Serie Α επιβλήθηκε με 2-0 της Κάρπι κι έφτασε αισίως τις 25 νίκες σε 26 αναμετρήσεις. Το σκορ άνοιξε στο 42′ Ερνάρες, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 80′ ο Τζάτζα.

Μεγάλη νίκη με 2-0 πέτυχε η Λάτσιο επί της Ιντερ στο Ολίμπικο, βάζοντας τέλος στα όνειρα των «νερατζούρι» για συμμετοχή στο Champions League. Η Ιντερ έμεινε στην 4η θέση με 64 βαθμούς, 7 βαθμούς δηλαδή πίσω από την 3η Ρόμα δύο αγωνιστικές πριν το τέλος.

Ο 38χρονος Μίροσλαβ Κλόζε έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λάτσιο στο 8ο λεπτό, όταν πέρασε πάνω από τον γκολκίπερ της Ίντερ, Χαντάνοβιτς, την μπάλα. Με 10 παίκτες τελείωσε το ματς η Ίντερ, καθώς στο 83΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τζέισον Μουρίγιο, όταν ανέτρεψε τον Κεϊτά μέσα στην περιοχή. Από το σημείο του πέναλτι, ο Αντόνιο Καντρέβα διαμόρφωσε το τελικό σκορ, στο 84΄.

Στο εντυπωσιακότερο παιχνίδι της ημέρας η Φροζινόνε άγγιξε τη νίκη, που θα της έδινε την δυνατότητα να ελπίζει για παραμονή, αλλά στο τέλος «αυτοκτόνησε» στο Σαν Σίρο και πλέον θα παραμείνει στην Serie A, μόνο με… θαύμα.

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 3-1 επί της Μίλαν τελικά δεν κατάφερε να κερδίσει και το ισόπαλο 3-3 βάζει… ταφόπλακα στα όνειρα για παραμονή. Μάλιστα η Μίλαν μπορούσε να πάρει τη νίκη, αφού ο Μπαλοτέλι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 95ο λεπτό.