Home / Ποδόσφαιρο / Super League 1 / Ο Πανιώνιος πήρε βαθμό στη Βέροια και ανέβηκε 4ος

Ο Πανιώνιος πήρε βαθμό στη Βέροια και ανέβηκε 4ος

Γκολάρα ο Μπακασέτας…

Aθήνα
Με το εντυπωσιακό γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 77′, ο κακός για 70 λεπτά Πανιώνιος έφυγε αήττητος από την Βέροια (1-1), στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 23ης αγωνιστικής της Super League, και ανέβηκε μόνος στην 4η θέση της βαθμολογία, αφήνοντας πίσω του τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 23′ με την κεφαλιά του Μαλόν.

Χωρίς να παίξει καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη κατάφερε να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για να μπει στα play offs (δεύτερη σερί εκτός έδρας ισοπαλία με το ίδιο σκορ, 1-1 και με την Καλλονή), καθώς έφτασε στους 36 (4η θέση) κι άφησε πίσω τον ΠΑΟΚ που έχει 35.

Η διαφορά των δύο ομάδων στο πρώτο 45λεπτο ήταν το γκολ του Μαλόν στο 23΄ με κεφαλιά, μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μαγέφσκι. Κατά τα άλλα δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο, οι παίκτες της Βέροιας και του Πανιωνίου έκαναν πολλά αβίαστα λάθη με αποτέλεσμα να μη σημειωθεί ούτε μία «καθαρή» ευκαιρία μπροστά από τις εστίες του Διούδη και του Καντιμοίρη.

Οι γηπεδούχι βρήκαν την ευκαιρία να προηγηθούν από στημένη φάση, με τον Μαλόν να εκμεταλλεύεται το τεράστιο κενό στο κέντρο της άμυνας των «κυανέρυθρων» και να σκοράρει παρά την προσπάθεια του Διούδη. Ένα σουτ του Βιγιάλμπα στη συνέχεια μπλόκαρε εύκολα ο γκολκίπερ της Βέροιας, Καντιμοίρης.

Η εικόνα στο πρώτο 20λεπτο του δεύτερου μέρους ήταν παρόμοια με το πρώτο μισό του αγώνα. Ο Πανιώνιος ήθελε, αλλά δεν μπορούσε, ενώ η Βέροια από την στιγμή που έβλεπε ότι δεν κινδύνευε προτίμησε να παίξει… ρεαλιστικό ποδόσφαιρο και να μην επιτεθεί για να «κλειδώσει» τη νίκη με δεύτερο γκολ.

Από το 70΄, όμως και μετά οκι Νεοσμυρνιώτες άρχισαν να πιέζουν περισσότερο και στο 73΄ απείλησαν με το σουτ του Ανσαριφάρντ, που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 77΄, όμως, ο Μπακασέτας σημάδεψε σωστά με το αριστερό κι έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Καντιμοίρη (1-1), ενώ πέντε λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης μπήκε στην περιοχή, αλλά αυτή την φορά το σουτ που επιχείρησε δεν αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα της Βέροιας.

Διαιτητής: Α.Παππάς (Αθήνας)