Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 επί της ΑΕΚ στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 επί της ΑΕΚ στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 2-0 στις νίκες, καθώς επικράτησε ξανά επί της ΑΕΚ στο ΣΕΦ με 80-67, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από τον τσακωμό μεταξύ Ζντοβτς και Γκριν. Ξεχώρισε ο Λοτζέσκι.

Το 2-0 στις νίκες στα ημιτελικά των playoffs έκανε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε ξανά επί της ΑΕΚ στο ΣΕΦ με 80-67. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από το έντονο φραστικό επεισόδιο μεταξύ του Γιούρι Ζντοβτς και του Τορίν Γκρίν, με τους δύο άνδρες να φτάνουν μία… ανάσα από το να παίξουν ξύλο στον πάγκο της “Ένωσης”. To τρίτο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί την Τρίτη (10/5, 19:00) στο ΟΑΚΑ και με “διπλό” οι Πειραιώτες θα προκριθούν στους τελικούς της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Ματ Λοτζέσκι δείχνει πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ύστερα και από την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση. Ο Αμερικανός σουτέρ, ο οποίος αγωνίστηκε τόσο στο “2”, όσο και στο “3” στην αναμέτρηση, ολοκλήρωσε το παιχνίδι μετρώντας 17 πόντους (4/4δ, 1/3τρ, 6/6β), δίνοντας επιθετική ώθηση στο παιχνίδι των “ερυθρολεύκων”, όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Ο αριθμός του αγώνα

Στο πρώτο παιχνίδι είχε 0/6 σουτ εντός πεδιάς, αλλά στο δεύτερο ματς ο Δημήτρης Αγραβάνης δεν έχανε σουτ. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, έχοντας 3/3 τρίποντα και 1/2 δίποντα.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 7-14 στο σκορ στο 5′ και έως και το 15′ ήταν ανταγωνιστική απέναντι στον Ολυμπιακό, με το σκορ να είναι στο 28-27. Σε εκείνο το σημείο όμως, έγινε το επεισόδιο ανάμεσα στον Γιούρι Ζντοβτς και τον Τορίν Γκριν στον πάγκο της “Ένωσης”, με τους δύο άνδρες να φτάνουν μία… ανάσα από το να έρθουν στα χέρια. Το γεγονός επηρέασε τους φιλοξενούμενους, με τους Πειραιώτες να απαντούν με ένα επί μέρους σκορ 16-2, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 44-29. Στην δεύτερη περίοδο το σκορ ήταν 21-7. Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο ματς. Ο παίκτης των “κιτρινόμαυρων” αποχώρησε από το ΣΕΦ με ταξί.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς με μεγαλύτερο πάθος και περισσότερη συγκεντρωμένη, διαβάζοντας τις αδυναμίες του Ολυμπιακού στην άμυνα, έχοντας ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 7-14 στο 5′. Στο 9′ ο Μαυροειδής “έγραψε” το 16-21, με τους Πειραιώτες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό. Στο τελευταίο λεπτό όμως, πήρε μπρος ο Πρίντεζης, ο οποίος σημειώνοντας μεγάλα σουτ, έδωσε το προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” στο τέλος της περιόδου με 23-22.

Η δεύτερη περίοδος σημαδεύτηκε από τον τσακωμό μεταξύ Ζντοβτς και Γκριν. Με το σκορ στο 28-27 στο 15′, ο Σλοβένος τεχνικός πήγε να έρθει στα… χέρια με τον παίκτη του, επιχειρώντας να του ρίξει μπουνιά, στέλνοντας τον ακολούθως στα αποδυτήρια. Το περιστατικό επηρέασε την ομάδα της ΑΕΚ και το εκμεταλλεύτηκαν οι Πειραιώτες, καθώς στην συνέχεια βρήκαν ρυθμό, έβγαλαν άμυνες και είχαν λύσεις στην επίθεση κυρίως με τον Λοτζέσκι, μετρώντας επί μέρους σκορ 16-2. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-29.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +23 (55-32) με τον Παπανικολάου, με την ΑΕΚ να έχει παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση. Σε εκείνο το σημείο όμως η “Ένωση” απάντησε με ένα 9-0 σερί (55-41) το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Παπαντωνίου, με τους Πειραιώτες να τελειώνουν την τρίτη περίοδο με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Λοτζέσκι στον αιφνιδιασμό, ο οποίος και διαμόρφωσε το 61-45.

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ μείωσε σε 66-55 στο 35′, προσπάθησε να μειώσει περισσότερο την διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα του, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Πρίντεζη και Λοτζέσκι και έφτασε στην δεύτερη του νίκη στην ημιτελική σειρά, επικρατώντας της “Ένωσης” στο ΣΕΦ με 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 44-29, 61-45, 80-67

Ανά δεκάλεπτο: 23-22, 21-7, 17-16, 19-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 8, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 13 (3), Μάντζαρης 2, Παπανικολάου 7 (1), Χάντερ 5, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 2, Πρίντεζης 14 (1), Ουόρικ 2, Χάκετ 10 (2), Λοτζέσκι 17 (1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 4, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 8 (2), Μπράουν 7, Παπαντωνίου 3 (1), Χέρστον 4, Γκριν 1, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 9 (2), Μαυροειδής 16.