Home / Μπάσκετ / Euroleague / Ο Κριστιάνο έσωσε τη Ρεάλ, 3-1 την Σοσιεδάδ

Ο Κριστιάνο έσωσε τη Ρεάλ, 3-1 την Σοσιεδάδ

Αθήνα
Με μεγάλη δυσκολία και… σπρώξιμο από τη διαιτησία, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-1 της Σοσιεδάδ στο «Μπερναμπέου», για τη 17η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος και έστω για λίγη ώρα ανέβηκε στην κορυφή της κατάταξης.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο αξιοποίησε το ένα από τα δύο πέναλτι που κέρδισαν οι «μερένγκες» στο πρώτο ημίχρονο (στο πρώτο που ήταν… εφεύρεση του διαιτητή, στο 24΄, ο Πορτογάλος έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ), ενώ οι Βάσκοι είδαν τον ρέφερι να τους αρνείται πέναλτι στο ξεκίνημα του αγώνα, σε ανατροπή του Γιονάτας από τον Πέπε, και παράλληλα έχασαν με σοβαρούς τραυματισμούς τους Αγκιρέτσε και Κανάλες.

Έστω κι έτσι η Σοσιεδάδ κατάφερε να ισοφαρίσει στις αρχές του β’ μέρους με τον Μπρούμα, αλλά ένα εξαιρετικό βολέ του Ρονάλντο μετά από κόρνερ του Μαρσέλο κι ένα γκολ του Λούκας Βάθκεθ, χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ και έδωσε «ανάσα» στον Ράφα Μπενίτεθ, που και πάλι αποδοκιμάστηκε έντονα.

Σε άλλο αγώνα, η Μάλαγα επικράτησε 1-0 της ουραγού Λεβάντε στη Βαλένθια και αποσπάστηκε αρκετά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Νίκος Καράμπελας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 17ης αγωνιστικής της Primera Division:

Ρεάλ Μαδρίτης-Σοσιεδάδ 3-1
(42΄πεν., 67΄ Ρονάλντο, 87΄ Λούκας – 49΄ Μπρούμα)

Λεβάντε-Μάλαγα 0-1