Home / Στίβος / Ντιμπάμπα… μια οικογένεια γεμάτη χρυσά μετάλλια

Ντιμπάμπα… μια οικογένεια γεμάτη χρυσά μετάλλια

Μια οικογένεια γεμάτη με χρυσά μετάλλια είναι αυτή των Ντιμπάμπα και τώρα, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου, ήρθε και η μικρότερη από τις τρεις αδελφές να προσθέσει άλλο ένα στα 1.500μ. γυναικών. Η παγκόσμια ρεκορντγούμαν Γκενζέμπε Ντιμπάμπα από την Αιθιοπία τερμάτισε πρώτη στον τελικό με 4:08.09, αφήνοντας δεύτερη την Φαϊθ Τσέπνγκετιτς Κίπιεγκον από την Κένυα με 4:08.96 και τρίτη την Ολλανδή Σιφάν Χασάν με 4:09.34.

Ο Κουβανή Ντένια Καμπαγέρο με βολή στα 69.28 έγινε η νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια της δισκοβολίας γυναικών. Στη 2η θέση με 67.39 έμεινε η προκάτοχος του τίτλου και Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Σάντρα Πέρκοβιτς από την Κροατία, ενώ 3η ήταν η Γερμανίδα Νάντιν Μίλερ με 65.53.

Για πρώτη φορά Βρετανός άλτης στέφεται παγκόσμιος πρωταθλητής στο μήκος. Ο Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Γκρεγκ Ράδερφορντ με άλμα στα 8.41 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Το ασημένιο πήρε ο Αυστραλός Φαμπρίς Λάπιερ με 8.24 και το χάλκινο ο Κινέζος Γιανάν Γουάνγκ με 8.18.

Ο Κενυάτης Ολυμπιονίκης του Λονδίνου και παγκόσμιος πρωταθλητής το 2011 στην Νταεγού, Ντέιβιντ Λεκούτα Ρουντίσα, ήταν ο νικητής των 800μ. και στο Πεκίνο με χρόνο 1:45.84. Δεύτερος τερμάτισε ο Πολωνός Άνταμ Κζοτ με 1:46.08 και τρίτος ο Βόσνιος Αμέλ Τούκα με 1:46.30.