Home / Μπάσκετ / Euroleague / Έκανε του… κεφαλιού της η Γουέστ Χαμ

Έκανε του… κεφαλιού της η Γουέστ Χαμ

Με δύο κεφαλιές από τον Αντόνιο στο 10′ και τον Άντι Κάρολ στο 55′, η Γουέστ Χαμ επικράτησε 2-0 της Λίβερπουλ, έφθασε τους 32 βαθμούς και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ.

Το 2016 δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε ο Γιούργκεν Κλοπ. Η Γουέστ Χαμ επικράτησε 2-0 της Λίβερπουλ χάρις σε ισάριθμες κεφαλιές από τους Μιχαήλ Αντόνιο (10′) και Άντι Κάρολ (55′), την προσπέρασε στη βαθμολογία και με 32 βαθμούς ανέβηκε στην 5η θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 10ο λεπτό, ο Ενέρ Βαλένσια σέντραρε από τα δεξιά, ο Κλάιν έχασε τον Αντόνιο, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Γκολ που δεν έπρεπε, όμως, να μετρήσει, αφού η φάση έχει ξεκινήσει από φάουλ πάνω στον Μορένο. Η Λίβερπουλ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν έπαιζε ορθολογικό ποδόσφαιρο και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν δημιούργησε κάποια σπουδαία φάση.

το μέρος και δέκα λεπτά μετά την έναρξή του, ο πρώην παίκτης της Λίβερπουλ, Άντι Κάρολ, έστειλε με κεφαλιά στην απέναντι γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Μινιολέ και έγραψε το 2-0.

Η ήττα για τη Λίβερπουλ μετά από δύο σερί νίκες ήταν πιο κοντά από ποτέ, ωστόσο ο Γιούργκεν Κλοπ προσπάθησε με τις αλλαγές του να αλλάξει την ροή του αγώνα. Δεν το πέτυχε, όμως, παρότι στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του πίεσε αρκετά τα «σφυριά». Αρχικά στο 81′, ο Μπεντέκε έκανε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ογκμπόνα αλλά ο Μάντλεϊ έδειξε -κακώς- παίζεται, ενώ στο 90′, ο Άλεν όντας ολομόναχος δεν κατάφερε να στείλει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα.

To 1-0 της Γουέστ Χαμ

To 2-0 της Γουέστ Χαμ